Wojna nerwów w PBG

  • Emil Górecki
opublikowano: 07-01-2013, 00:00

Zastaw na akcjach Rafako miał być zdjęty do końca 2012 r. Nic z tego. Tymczasem wierzyciele PBG i jego główny akcjonariusz mają odmienne wizje przyszłości

Jedyną nadzieją wierzycieli upadłego PBG, że odzyskają chociaż część pieniędzy, jest większościowy pakiet akcji producenta kotłów energetycznych Rafako. Dlatego ujawniona w październiku informacja o zastawie na 50 proc. plus jednej akcji spółki na rzecz cypryjskiego Adaptorinvestu zasiała popłoch, który rośnie wraz z końcem kolejnych deklarowanych terminów jego zdjęcia. Pod koniec listopada Jerzy Wiśniewski, główny akcjonariusz PBG, mówił, że sąd zobligował zarząd budowlanej firmy do zdjęcia zastawu do końca roku. Inwestor miał go zastąpić własnym wekslem. Sylwester minął, zastaw został.

— Zarząd przygotował wszystkie niezbędne formalności do zdjęcia zastawu, jednak potrzebuje jeszcze zgody rady wierzycieli. Ta natomiast spotyka się dopiero 17 stycznia — mówi Michał Maćkowiak z biura prasowego PBG. Adaptorinvest za zdjęcie zastawu zażądał — oprócz weksla — jeszcze hipotek na nieruchomościach budowlanej grupy. Wierzyciele — naturalnie — woleliby sam weksel.

Kto kogo przetrzyma

Sprawa zastawu jest dla rady wierzycieli PBG niezrozumiała. Jej przedstawiciele uważają, że albo Adaptorinvest nie zgodził się na zdjęcie zastawu, albo zastawione akcje są argumentem Jerzego Wiśniewskiego w dyskusji o układzie. Ale wierzyciele też mają mocne argumenty i trzymają głównegoakcjonariusza budowlanego giganta w szachu.

— Mamy wrażenie, że zastaw nie zostanie zdjęty, dopóki nie zaakceptujemy wstępnych propozycji układowych. Jednak większość z nas już odpisała straty z PBG, a dla Jerzego Wiśniewskiego ta spółka to całe życie — mówi anonimowo przedstawiciel jednego z wierzycieli. — Wierzyciele uważają, że ustanowienie zastawu było reakcją na bardzo agresywną postawę niektórych z nich po ogłoszeniu upadłości — dodaje osoba zbliżona do negocjacji.

Oddanie kontroli

Wstępne propozycje układowe przedstawione przez zarząd PBG zawierały 60-procentową redukcję długu bez konwersji długu. Później pojawiła się możliwość konwersji części długu, jednak w taki sposób, by nikt z wierzycieli nie osiągnął w akcjonariacie większej liczby akcji niż Jerzy Wiśniewski.

— Scenariusz, do którego dążymy, to konwersja 80-100 proc. długu na akcje po złotym i oddanie kontroli przez Jerzego Wiśniewskiego. Jednak podstawowym warunkiem, by przystąpić do negocjacji, jest powrót akcji z Cypru do Polski. Wydaje mi się, że twórca PBG jest już gotowy na oddanie kontroli i tym samym uratowanie spółki — mówi jeden z wierzycieli.

Według wstępnych szacunków wierzycieli opartych na analizach przygotowanych przez PwC, konwersja około 80 proc. długu na akcje pozwoli wierzycielom do 2016-17 r. odzyskać 60-70 proc. nominalnejwartości wierzytelności, a likwidacja PBG — jedynie około 20 proc. Audytor przyjmuje, że w negatywnym scenariuszu długi upadłej grupy osiągną wartość około 3,5 mld zł. Jak twierdzą nasze źródła, dotychczas zarówno po stronie wierzycieli, jak i zarządu brakowało lidera, który miałby poprowadzić rozmowy. Odsunięcie prezesa Mariusza Różackiego i wejście na jego miejsce Pawła Mortasa i Agenora Gawrzyała (jako szefa nadzoru) nieco poprawiło tę sytuację.

OKIEM EKSPERTA

Czas zabiera nadzieję

ADRIAN KYRCZ

DM BZ WBK

Im dłużej trwa niepewność związana z zastawem na akcjach Rafako, tym bardziej maleją szanse na powodzenie układu w PBG. Już od dawna wydaje się, że nie są one bardzo duże. Sytuacji nie poprawiają zaskakujące zmiany czy duże rozbieżności między propozycjami układowymi zarządu PBG a oczekiwaniami wierzycieli. Propozycje układowe w każdej upadłej spółce powinny iść raczej w stronę oczekiwań wierzycieli. W PBG warunkiem zawarcia układu jest jednak współpraca głównego akcjonariusza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane