Wybierz Mistrza Giełdy 2013

opublikowano: 12-12-2013, 20:40

Ruszamy z czwartą edycją naszej zabawy: czytelnicy pb.pl zdecydują, kto zasłużył w tym roku na tytuł „giełdowego mistrza”. Drabinka turniejowa rozlosowana!

Asbis, Ciech, Colian i KGHM – to tylko czterej z szesnastu kandydatów do tytułu mistrza giełdy, przyznawanego od 2010 r. Kandydatów wskazali dziennikarze „Pulsu Biznesu”, a wyboru w głosowaniu na portalu pb.pl dokonują czytelnicy.
Kryteria wyboru kandydatów były subiektywne (braliśmy m.in. pod uwagę osiągnięcia biznesowe, wyniki finansowe, zmianę kursu i tzw. ogólne wrażenie), ale zwycięzcy są obiektywne: zdecyduje większa liczba głosów w rywalizacji, toczonej w systemie pucharowym.

None
None

 

 

Drabinka

Wylosowaliśmy osiem par, które zmierzą się w pierwszej rundzie. Będą pojedynki między dwiema spółkami z branży cukierniczej (Colian vs Wawel), rywalizacja dwóch biznesów, stworzonych od podstaw (LPP kontra Integer.pl) czy Dawida z Goliatem (Groclin i KGHM). Droga zwycięzców poszczególnych rund jest klarowna, a wielki finał na przełomie roku.


To już czwarta edycja – tak było dotychczas

W poprzednich latach rywalizacja bywała bardzo zacięta, a sytuacja zmieniała się czasem jak w kalejdoskopie. Pierwszą edycję wygrał Synthos, pokonując ABC Datę. Mistrz uzyskał ponad 75 tys. głosów. Rok później tytułu nie udało się obronić, choć było blisko, bo spółka kontrolowana przez Michała Sołowowa dotarła do półfinału. W nim przegrała z Midasem, który w ostatecznej rozgrywce musiał uznać wyższość Eko Exportu. Ta ostatnia spółka w 2012 r. powtórzyła ścieżkę Synthosu i również pożegnała się z marzeniami o tytule mistrza na przedostatnim etapie. W finale spotkały się Relpol (w półfinale wygrał z PZU przewagą ledwie 40 głosów) i Cyfrowy Polsat. Rywalizacja była bardzo zacięta, co potwierdził końcowy wynik: 52 do 48. W tym roku Relpol na nominację nie zasłużył, bo dekoniunktura w branży w końcu i tej firmie dała się we znaki, a kurs akcji przestał rosnąć.


Finałowa szesnastka (alfabetycznie)

Asbis

Reprezentant będącej gwiazdą tego roku branży dystrybutorów i producentów elektroniki. Jedna z niewielu spółek działających za wschodnią granicą, która nie zawiodła inwestorów. Dynamicznie poprawia wyniki finansowe i spełnia obietnice, złożone inwestorom.

Bank Millennium

Pod względem wyników dla branży nie był to rok szczególnie udany. Millennium wyróżniło się pod tym względem na tle konkurentów, za co inwestorzy nagrodzili instytucję wzrostem notowań o ponad 60 proc. – to trzy razy lepszy wynik od indeksu WIG-Banki.

CD Projekt

Wiedźmin 3 to jedna z najbardziej oczekiwanych premier 2014 r. na globalnym rynku gier komputerowych. W przyszłym roku może to być najbardziej rozpoznawalny na świecie produkt Made in Poland. Spółka liczy, że sprzedaż gry pobije wyniki osiągnięte przez pierwszą i drugą cześć Wiedźmina. Liczą na to także inwestorzy, dzięki czemu od początku tego roku kurs akcji firmy poszybował w górę o 160 proc.

Ciech

Nominacja za efekty półtorarocznej pracy prezesa Dariusza Krawczyka, czyli wyprowadzenie firmy ze strat i dwukrotny wzrost giełdowej ceny akcji. Do tego pochwała specjalna za rozsądek i pokorę, bo po roku pracy i sukcesów prezes otrzymał… obniżkę pensji. Przyjął ją, co było decyzją rozsądną, zważywszy, że jego wynagrodzenie, odziedziczone po poprzedniku, znacząco przewyższało wynagrodzenia szefów porównywalnych spółek skarbu państwa.

Colian

Kiedy spółka przejmowała Firmę Cukierniczej Solidarność za 200 mln zł, niektórzy analitycy twierdzili, że to dużo za dużo. Jednak już wyniki za trzeci kwartał pokazały, że efekty synergii to nie tylko pusty slogan. Poza tym w słodkiej branży większych zmian własnościowych nie było już dawno, a w konkury o Solidarność stanęła m.in. Krajowa Spółka Cukrowa.

Eko Export

Innowacyjny i pożądany produkt, coraz lepsze wyniki i rosnące moce wytwórcze – to atuty Mistrza GPW z 2011 r., który znów zasłużyła nominację. W tym roku kurs wzrósł prawie o 200 proc.

Groclin

200-procentowy wzrost kursu będący wynikiem decyzji o połączenia z Kabel Technika Polska, co uniezależni firmę od branży motoryzacyjnej i stworzy jej nowe szanse rozwoju. To zaś konsekwencja decyzji Zbigniewa Drzymały o tym, że lepiej mieć mniej w większej firmie z perspektywami niż kontrolować spółkę, która utknęła w ślepej uliczce.

Integer.pl

Za sprzedawanie paczkomatów klientom od Islandii po Antypody i konsekwentne podgryzanie Poczty Polskiej na rodzimym rynku. Wzrost kursu akcji o 70 proc. od początku roku mówi sam za siebie.

KGHM

Miedziowy koncern co roku kandyduje do tytułu Mistrza GPW, ale jeszcze nigdy go nie zdobył. Tym razem nominacja za terminowe prowadzenie wielkiej inwestycji, jaką jest budowa od zera kopalni Sierra Gorda w Chile. Dziś plan jest zrealizowany w blisko 80 proc., a termin realizacji, czyli czerwiec 2014 r., jest bezpieczny. 

LPP

Nominacja za śmiałą ekspansję zagraniczną i nawiązanie konkurencji z gigantami takimi jak Inditex. A przy okazji zrównanie się z nimi pod względem wycen. Spółka, która jest pupilem inwestorów instytucjonalnych, a awans do WIG30 to ukoronowanie ścieżki od firmy założonej w „garażu” do blue chipa.

Monnari

Wśród wyróżnionych nie mogło zabraknąć najlepszej w tym roku inwestycji na warszawskiej giełdzie – od początku roku kurs wzrósł o 430 proc., bo zarząd najpierw przekonał inwestorów do tego, że restrukturyzacja przyniesie rezultaty, a później te rezultaty rzeczywiście się pojawiły. Po trzech kwartałach zysk netto wynosił 6,4 mln zł, wobec ledwie 189 tys. zł rok wcześniej.

PKN Orlen

Paliwowemu gigantowi nominacja się należy za wyjątkową skuteczność w dyplomacji. Rok temu był w otwartym konflikcie z rządem czeskim, a relacje z rządem litewskim były co najmniej napięte. Dziś nastawienie obu tych krajów do Orlenu jest raczej pozytywne, a to zasługa wielomiesięcznych rozmów. Nominacja także za odzyskanie po czterech latach ratingu inwestycyjnego, co otwiera drogę do tańszego finansowania inwestycji.

PKP Cargo

Nominacja za skuteczną walkę z wizerunkiem nieefektywnego molochu, ambicje podboju rynków zagranicznych, ale przede wszystkim – za przebudzenie rynku pierwotnego i akcjonariatu obywatelskiego.

Quercus

Za świetne wyniki prowadzonych funduszy, zdobycie 4 mld zł aktywów i jedną z najwyższych w tym roku stóp zwrotu wśród spółek z warszawskiej giełdy – ponad 210 proc.

Robyg

Firma weszła w tym roku do ścisłej branżowej czołówki - od połowy roku sprzedaje najwięcej mieszkań w Polsce i zamierza na dłużej rozsiąść się w fotelu największego dewelopera na GPW. Wysoka od dwóch lat sprzedaż przełoży się w najbliższych latach na wyższe przychody, a także – jak obiecuje zarząd - na zyski. W tym roku kurs akcji urósł o 50 proc.

Wawel

Nominacja za to, że choć firma praktycznie nie komunikuje się z rynkiem, to nikt nigdy złego słowa o spółce nie powiedział. Co wychwalają analitycy? Od 2009 r. spółka zwiększała przychody średnio o 20 proc. rocznie, ma wysokie wskaźniki rentowności, nie zadłuża się i dzieli się dywidendą.  Stabilny producent w niestabilnych czasach, którego akcjonariusze mogą spać spokojnie i słodko śnić.


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane