Wyniki spółek pchają ich kursy w górę

Kamil Zatoński
28-04-2008, 10:07

Na początku sesji pełnym blaskiem świecą notowania Wilbo, Mondi i Budimeksu. Wszystko dzięki dobrym lub wyższym od  oczekiwań wynikom spółek za pierwszy kwartał.

Najmocniej rośnie wycena producenta konserw rybnych, który pochwalił się wyższym zyskiem, choć jego przychody spadły. Analogicznie przedstawiają się wyniki Budimeksu, które na poziomie zysku netto były znacznie wyższe od oczekiwań analityków. Tak samo jest z rezultatami Mondi.

„Zgodnie z informacją ze spółki podtrzymanie poziomu przychodów pomimo spadających cen papieru kraftliner, umacniającej się w I kwartale 2008 złotówki oraz zmniejszenia wolumenu sprzedaży wynikało głównie z realokacji sprzedaży z rynków zamorskich na bardziej rentowne rynki europejskie, co pozwoliło realizować sprzedaż po cenach wyższych, niż w 4 kwartale 2007. W świetle sprzedaży na poziomie nieco wyższym, niż w poprzednim Kwartale, lepiej niż obecne oczekiwania mogą prezentować się również wyniki w kolejnych kwartałach. Na dzisiejszej sesji inwestorzy mogą pozytywnie zareagować na prezentowane wyniki” – napisał w porannym komentarzu Bartosz Arenin, analityk DM PKO BP.

Handel akcjami Wawelu, kolejnej spółki, która przedstawiła wyniki za I kw. (były minimalnie słabsze, niż rok wcześniej), jeszcze się nie rozpoczął. Tymczasem w „Parkiecie” Marek Moczulski, prezes innej spółki z branży - Mieszka – zapewnia, że pierwszy kwartał był dla spółki podobny, jak początek 2007 r. Spółce ponoć nie przeszkadzają już ceny surowca, szkodzi za to mocy złoty. Szef spółki nie wyklucza, że Mieszko skoryguje strategię, która zakładała przejęcie w branży. Kurs na początku sesji rośnie o 2 proc.

Spada wycena Novity, rośnie natomiast kurs Lenteksu. W „Parkiecie” Andrzej Majchrzak, prezes drugiej ze spółek, podtrzymuje zainteresowanie przejęciem Novity. Niewykluczone, że dojdzie do niego w drodze wezwania, bo ślimaczą się rozmowy z Januszek Piczakiem, głównym akcjonariuszem zielonogórskiej firmy.

Spada kurs Action, choć spółka nie wyklucza podniesienia prognozy na rok obrotowy 2007/2008 (kończy się w lipcu). Wynikami raczej rozczaruje natomiast ZPUE. Według „Parkietu”, spółka zamknęła pierwszy kwartał stratą brutto w wysokości 1,5 mln zł. Byłby to najsłabszy wynik od kilku lat.

Spada wycena PDA Zrembu Chojnice. W piątek okazało się, że mniej więcej jedną piątą akcji, oferowanych w niedawnej emisji objął Park Bronisze. To spółka kontrolowana przez Elżbietę Sjoeblom, akcjonariuszkę Stormmu, który jest też głównym udziałowcem Zrembu.

W gronie deweloperów mocno rośnie wycena GTC, BBD, Ronsona i Immoeast (w dwóch ostatnich przypadkach przy tradycyjnie niskich obrotach). Ponad 1 proc. zyskuje JW. Construction, ale akcje i tak notowane są poniżej grubo obniżonej właśnie wyceny analityków UBS (30, zamiast 43 zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / / Wyniki spółek pchają ich kursy w górę