Wyraźny zwrot cen ropy naftowej w dół

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy, DM BOŚ
opublikowano: 23-02-2022, 09:36

O ile jeszcze wczoraj notowania ropy naftowej dynamicznie rosły, a cena ropy Brent sięgnęła niemal 100 USD za baryłkę, to dzisiaj rano poziomy trzycyfrowe na rynku tego surowca wyraźnie się oddaliły. Notowania ropy gatunku Brent rozpoczęły środową sesję od luki spadkowej i zejścia poniżej 94 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy naftowej WTI otworzyły dzisiejszą sesję w okolicach 92 USD za baryłkę.

Zejście notowań ropy naftowej o kilka dolarów niżej na baryłce pokazuje, że inwestorzy w coraz mniejszym stopniu boją się eskalacji konfliktu na Ukrainie. O ile sytuację trudno uznać za ustabilizowaną, to reakcja krajów zachodnich na uznanie przez Rosję dwóch separatystycznych regionów we wschodniej Ukrainie była umiarkowana.

Wstrzymanie certyfikacji gazociągu Nord Stream 2 jest w zasadzie ruchem w dużym stopniu symbolicznym i budzącym równie wiele dyskusji co cały ten dzielący Europę i świat projekt (zwłaszcza w obliczu niskich zapasów gazu na Starym Kontynencie). Reszta sankcji narzucana na Rosję także jest mało dotkliwa, co pokazuje, że państwa zachodnie nadal otwierają furtkę do dyplomatycznego rozwiązania konfliktu. z punktu widzenia inwestorów na rynku ropy naftowej, najważniejszy jest fakt, że sankcje nie dotyczą produkcji i eksportu ropy naftowej.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Tymczasem wczoraj pojawiły się też kluczowe informacje dotyczące paktu nuklearnego – według dyplomatów, prowadzących negocjacje na linii Zachód-Iran, porozumienie jest już blisko i może ono przyczynić się do pojawienia się na rynku dodatkowych ilości ropy z Iranu. Na razie mowa jest o ponad milionie baryłek ropy naftowej dziennie, aczkolwiek nie ma pewności, że taka ilość ropy pojawi się od razu, zwłaszcza, że Iran po latach sankcji ma problemy z przestarzałą infrastrukturą. Niemniej, warto pamiętać, że kraj ten ma możliwości znaczącego zwiększenia produkcji ropy naftowej – posiada jedne z największych rezerw ropy na świecie i niegdyś był drugim największym producentem ropy w kartelu OPEC.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane