Wzrost gospodarczy w II kw. niższy głównie z powodu zapasów - analitycy

08-09-2004, 09:48

Wzrost gospodarczy był w drugim kwartale nadal wysoki, choć może już nie aż tak imponujący, jak w pierwszym. Duży wpływ na Produkt Krajowy Brutto (PKB) miało zapewne wejście Polski do Unii Europejskiej (UE) 1 maja.

Analitycy ankietowani przez agencję ISB spodziewają się, że wzrost gospodarczy wyniósł średnio 6,0% w drugim kwartale 2004 roku. W pierwszym kwartale 2004 roku o 6,9% wobec 4,7% w czwartym kwartale 2003.

„Drugi kwartał był na pewno ciekawy. Zobaczymy, co się stało z dużymi zapasami, czy po 1 maja znacznie się zmniejszyły. Istotne będzie też to, co się działo z inwestycjami. Możliwe, że tutaj sytuacja zaczęła się już wyraźniej poprawiać” – powiedział Jacek Wiśniewski, ekonomista Banku Pekao SA.

To w dużej mierze właśnie dzięki zapasom wzrost PKB w pierwszym kwartale osiągnął prawie 7%. Dynamika akumulacji brutto wyniosła 22% wobec 0,5% w czwartym kwartale. Oznacza to, że udział zapasów we wzroście PKB w pierwszym kwartale mógł wynieść 2,5 pkt proc. Bez tak wysokich zapasów, wzrost mógł być wtedy nawet na poziomie 4,5%.

Nie ma też wątpliwości, że wysoki wzrost gospodarczy polska gospodarka zawdzięcza głównie eksporterom. Konsumpcja krajowa pozostaje stabilna.

„To przemysł, głównie związany z eksportem, był i nadal jest siłą napędową polskiej gospodarki. Zapewne coraz lepsze były też inwestycje. Ale nie spodziewam się większych zmian w poziomie konsumpcji” – powiedział Marcin Mróz, ekonomista Societe-Generale.

Eksport netto mógł być jednak w drugim kwartale nieco niższy z powodu wyższego niż w poprzednich miesiącach, importu.

Wicepremier ds. gospodarczych Jerzy Hausner mówił niedawno, że wzrost PKB ukształtuje się w drugim kwartale na poziomie ok. 6%. Zaznaczył, że 7-procentowy wzrost wymagałby wyjątkowo dużego wzrostu inwestycji. A nakłady inwestycyjne brutto na środki trwałe wzrosły w pierwszym kwartale 2004 roku o „jedyne” 3,5% r/r.

Natomiast prognoza Narodowego Banku Polskiego mówi o wzroście gospodarczym w drugim kwartale na poziomie 6,0%.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikuje dane o PKB w drugim kwartale w środę o godz. 16:00.

TABELA (kolejność: Instytucja, PKB w II kw., PKB w 2004 - dane w proc.):

BRE 6,0 5,9

Kredyt Bank 6,5 b.d.

PKO BP 5,7 5,7

CA IB 5,4 5,5

Pekao 6,3 5,6

Millennium 6,0 6,2

TMS 6,2 6,3

BGŻ 6,0 5,9

Societe-Generale 6,0 6,0

BZ WBK 5,8 5,9

Citibank Handlowy 6,0 5,4

Bank BPH 5,9 6,1

Średnia: 6,0 5,9

Karolina Słowikowska, Mirek Kuk

ks/qk/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Wzrost gospodarczy w II kw. niższy głównie z powodu zapasów - analitycy