Wzrost inflacji w lipcu i sierpniu, potem jej spadek

15-08-2004, 09:09

W lipcu i sierpniu inflacja będzie jeszcze rosła, ale potem zacznie spadać. Nie osiągnie już jednak do końca 2004 r. celu inflacyjnego Rady Polityki Pieniężnej, czyli 2,5 proc. plus minus 1 pkt proc. - szacują ekonomiści. W sierpniu możliwa kolejna podwyżka stóp o 25 pkt bazowych.

Z ostatniej ankiety PAP wynika, że inflacja w lipcu wzrosła do 4,6-4,8 proc., średnio do 4,7 proc. W czerwcu inflacja wzrosła do poziomu 4,4 proc. z 3,4 proc. w maju. Dane o wskaźniku inflacji (CPI) w lipcu GUS opublikuje w poniedziałek.

W lipcu duży wpływ na wskaźnik CPI miały ceny żywności, ceny paliw i ceny energii.

"W lipcu mieliśmy lekki impuls ze strony cen paliw. W drugiej połowie lipca ceny żywności spadły, średnia deflacja cen żywności w lipcu wyniosła 0,6-0,7 proc." - powiedziała PAP ekonomistka ING BSK, Agata Urbańska. "Inflacja wzrośnie nam do 4,7 proc. z 4,4 proc. z powodu niższej niż roku temu deflacji cen żywności. Przyrost inflacji jest ograniczony, nie jest to już skok o 1 pkt proc." - dodała.

Zdaniem Iwony Pugacewicz-Kowalskiej z CA IB Securities, w lipcu w skali miesiąca będzie inflacja zerowa lub deflacja 0,1 proc. Powodem będzie spadek cen żywności, nieznaczny wzrost cen paliw i brak podwyżek cen energii.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem ministra gospodarki i pracy, obecne taryfy zakładów dystrybucji energii elektrycznej obowiązywać będą do końca 2004 r., a nie jak ustalono wcześniej, do końca czerwca tego roku.

Według danych z biura Reflex, monitorującego rynek paliw,, cena detaliczna Eurosuper 95 wzrosła w lipcu średnio o 0,2 proc., a oleju napędowego o 0,3 proc.

Zdaniem ekonomisty Societe Generale Marcina Mroza, obecnie na inflację nakładają się efekty sezonowego spadku cen owoców i warzyw oraz efekt unijny.

W opinii analityków, w sierpniu inflacja może jeszcze wzrosnąć do 4,6-5,1 proc., średnio do 4,8 proc., ale potem zacznie stopniowo spadać.

"W sierpniu inflacja wzrośnie do około 5 proc., potem będzie spadała do 4,0-4,5 proc. na koniec roku. Liczę, że ceny żywności będą się kształtowały pozytywnie, a ceny ropy będą względnie stabilne" - uważa Urbańska.

Według Mroza, w przyszłych miesiącach istotnym czynnikiem wpływającym na wskaźnik inflacji będzie, oprócz cen ropy, kurs złotego.

"W przyszłych miesiącach spodziewam się raczej stabilizacji inflacji niż spadku. Nie spodziewam się istotnego wzrostu cen żywności, ceny mięsa będą rosły, ale nie będzie to duży wzrost w skali miesiąca" - powiedziała ekonomistka CA IB Securities.

"Pod znakiem zapytania stoi kształtowanie się cen paliw. Obecnie ceny paliw nie mają takiego dużego przełożenia na ceny konsumenckie, bo mamy istotną aprecjację (wzrost wartości - PAP) złotego do dolara. Na koniec roku inflacja wyniesie 4,6 proc." - dodała.

Specjaliści uważają, że w sierpniu Rada Polityki Pieniężnej może po raz trzeci z rzędu podwyższyć stopy procentowe o 25 pkt bazowych. Głębsze podwyżki są mało prawdopodobne. W lipcu Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopy procentowe o 25 pb po raz drugi z kolei.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Wzrost inflacji w lipcu i sierpniu, potem jej spadek