XTB: Złoty nie reaguje na niezłe dane o produkcji

Przemysław Kwiecień
19-11-2009, 14:27

Według danych GUS produkcja przemysłowa w  październiku wzrosła o 1,9% w relacji do września oraz obniżyła się o 1,2% w  relacji do października ubiegłego roku, tj. mniej niż oczekiwał rynek (-2,7%) i  dokładnie tyle, ile wynosiła nasza prognoza.

Dane o produkcji potwierdzają stopniowy wzrost popytu na produkcję oraz być może również odbudowywanie zapasów przez firmy. Co więcej, najprawdopodobniej w ostatnich dwóch miesiącach roku produkcja prawdopodobnie okaże się wyraźnie większa niż w analogicznym okresie minionego roku. W grudniu roczna dynamika produkcji może przekroczyć 7%. Słabsza okazała się natomiast produkcja budowlano-montażowa. Tu mamy co prawda wzrost w skali roku o 2,7%, jednak jest to wyraźnie mniej niż w ostatnich trzech miesiącach (średnio 9,1%). Częściowo można tłumaczyć to załamaniem pogody w październiku. Wyższy okazał się wzrost cen products – 2% w skali roku wobec konsensusu 1,7% i naszej prognozy 1,6%. Oznacza to, że efekt dezinflacyjny wynikający z umocnienia złotego i słabszego popytu w ostatnich miesiącach powoli się wyczerpuje.

Dane są pozytywne dla polskiej waluty, jednak tak jak sugerowaliśmy w porannym komentarzu (http://www.xtb.pl/strona.php?komentarz=12489), wobec negatywnego sentymentu na rynkach walut wschodzących, spowodowanego pogorszeniem koniunktury na głównych rynkach (umocnienie dolara, spadki indeksów giełdowych) nie nastąpiła wyraźnie zauważalna reakcja. Dane te mogą jednak pomóc złotemu, gdy na globalne rynki powróci optymizm. O godzinie 14.22 za euro trzeba było zapłacić 4,1355 złotego.   

Przemysław Kwiecień
Główny ekonomista X-Trade Brokers Dom Maklerski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / XTB: Złoty nie reaguje na niezłe dane o produkcji