Yellen: potrzebne jest kolejne znaczące wsparcie dla gospodarek

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 08-04-2021, 15:20

Janet Yellen, była szefowa Fed, a obecnie Sekretarz Skarbu USA obawia się, że światowa gospodarka może jeszcze mocniej się podzielić, co może wywoływać nowe napięcia polityczne. Wzywa do uruchomienia przez czołowe gospodarki nowych środków wsparcia fiskalnego, informuje Reuters.

Janet Yellen
Janet Yellen
fot. Bloomberg

Stojąca na czele amerykańskich finansów Yellen przestrzegła przed trwałą rozbieżnością w światowej gospodarce. W jej opinii, kraje które na to stać jeśli będą wspierać tylko swoje gospodarki, jeszcze mocniej odskoczą reszcie świata, która będzie stawać się coraz biedniejsza i będzie miała coraz gorsze warunki konkurencji.

Yellen stwierdziła, że konieczne jest dalsze wspieranie najbiedniejszych krajów świata, które nie tylko walczą z pandemia koronawirusa, ale też trwale muszą borykać się ze zmianami klimatycznymi i rosnącym stale zadłużeniem.

Zaapelowała do Banku Światowego ws. kontynuowania pomocy na rzecz biednych krajów i zapewnienie im szybkiego dostępu do szczepionek przeciw Covid-19.

Kryzys Covid-19 zaostrzył trend rosnących nierówności dochodów, budząc obawy co do rozbieżności w poszczególnych krajach i między nimi. Stoimy również w obliczu egzystencjalnego zagrożenia zmian klimatycznych. Możemy rozwiązać te problemy jedynie poprzez ścisłą współpracę międzynarodową - powiedziała Yellen.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane