Z optymizmem w 2023 rok

Partnerem publikacji jest Capital 24
opublikowano: 27-12-2022, 10:25
aktualizacja: 27-12-2022, 12:46
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Czy firmy są gotowe sprostać nowym wyzwaniom? Jakie podejmą działania i jakie projekty zamierzają zrealizować?

W debacie zorganizowanej przez redakcję Capital24.tv udział wzięli: Olga Rawa-Siarkowska, psycholog organizacji, wykładowca Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie oraz Robert Paszkiewicz, szef regionu CEE w OVHcloud, a także Beata Drzazga, doceniana i wielokrotnie nagradzana założycielka i prezes BetaMed SA, właścicielka wielu firm w tym Drzazga Clinic i Dono da Scheggia w Polsce, BetaNest Electronics i BetaInvest LLC w Miami, wizjoner, doradca biznesowy i życiowy, przedsiębiorca, dziekan wydziału medycznego Akademii Górnośląskiej.

Beata Drzazga, Robert Paszkiewicz, Olga Rawa-Siarkowska i Tomasz Sańpruch

Uczestnicy rozmawiali o tym czy biznes boi się kolejnego kryzysu? Jak się do niego przygotowuje? Czy rozwój technologiczny pomaga czy utrudnia funkcjonowanie biznesu w obecnym świecie? Czy usługi szyte na miarę, czy wychodzenie naprzeciw potrzebom klientów jest rozwiązaniem? Jakie są nastroje na najbliższy rok? Jakie działania Państwo przewidują? Jakie trendy się rozwiną?

Olga Rawa – Siarkowska powiedziała, że 2023 rok będzie kolejnym rokiem, w którym bezcenna będzie uważność, adaptacja oraz dobre relacje, czyli to co wspiera organizacje w radzeniu sobie ze zmianą. Widzę tu kilka wyzwań. Największym z nich będzie świadoma nauka z doświadczeń, które mamy. Nowym zasobem możemy uczynić wnioski z ostatnich dwóch lat. Co pokazała nagła zmiana? Jak na nią zareagowali ludzie w organizacji? Jak przetestowała relacje w firmie? Co pomogło nam zostać na rynku? To jest cenna lekcja, którą warto przeanalizować w sposób świadomy. Zwróciła także uwagę, że 2023 ma być rokiem zrównoważonych wydatków. Rozwaga w tym obszarze może nakłonić organizacje do poszukiwania dróg do bardziej trafnych rekrutacji i procesów rozwojowych. Uważna analiza danych, które posiadamy z poprzednich lat, współpraca z odpowiednio przygotowanymi specjalistami, a także używanie trafnych i rzetelnych narzędzi w postaci testów psychologicznych to dobry punkt wyjścia do ważnych decyzji. Pamiętajmy, że inwestycja w jednym obszarze może przynieść oszczędności w innym.

Olga Rawa-Siarkowska, psycholog organizacji, wykładowca Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie

O tym czy warto generować oszczędności, jak optymalizować koszty w firmie mówił Robert Paszkiewicz podkreślając, że najprostszym sposobem optymalizacji kosztów jest ich redukcja. Jest to najszybsza i zarazem najbardziej ryzykowana metoda, ponieważ często zakłada szybkie rezultaty, stąd nie zawsze procesy te są prowadzone umiejętnie.

Zręcznie przeprowadzona optymalizacja pozwala obniżać wydatki na bieżące funkcjonowanie oraz usprawniać procesy, a przeprowadzona na początku działania firmy albo w warunkach rynkowego prosperity, kiedy uszczelnianie wydatków nie wydaje się priorytetem, jest inwestycją na gorszy czas. Tak do tego podchodzimy w OVHcloud i od początku istnienia stosujemy gospodarkę o obiegu zamkniętym. Od dwóch dekad stosujemy też chłodzenie cieczą, jak również recykling produktów, który pozwala na kolejne życie wcześniej użytym komponentom.

W OVHcloud jako optymalizację kosztów rozumiemy kontrolę wszystkich elementów łańcucha produkcyjnego, ponieważ ta wiedza pozwala nam na skupienie uwagi na efektywniejszym zarządzaniu modelem biznesowym i organizacyjnym na rzecz wypracowywania trwałych efektów i mniejszych rachunków.

Zgadzamy się z zasadą, że jeśli umiesz coś zmierzyć, możesz to kontrolować.

Robert Paszkiewicz, szef regionu CEE w OVHcloud

Firmy wprowadzają nowe rozwiązania, ulepszenia, ale wciąż najważniejszy jest człowiek i otwartość na jego potrzeby. Stąd pytanie do prezes Beaty Drzazgi, czy wychodzenie naprzeciw potrzebom klientów jest dobrym rozwiązaniem? W BetaMed S.A. usługi "szyte na miarę" są przez naszych pacjentów bardzo mile widziane. Większość osób jest zadowolona i docenia takie podejście do opieki nad nimi. Konieczność rehabilitacji czy chorób współistniejących stwarza okazje, by każdego z pacjentów traktować indywidualnie. Bardzo ważne jest aby wychodzić naprzeciw pacjentowi i jego potrzebom. Jesteśmy otwarci na nowe sugestie czy nowe propozycje tego jak udoskonalić opiekę - czy to od naszych pracowników, czy wprost od pacjentów.

Myślę, że warto na te cele przeznaczyć dodatkowe sumy pieniędzy. Te nakłady finansowe są zwykle nieduże, a pacjenci i ich rodziny bardzo to doceniają. Ostatecznie chodzi przecież o zdrowie i życie pacjenta.

Beata Drzazga, doceniana i wielokorotnie nagradzana założycielka i prezes BetaMed SA, właścicielka wielu firm w tym Drzazga Clinic i Dono da Scheggia w Polsce, BetaNest Electronics i BetaInvest LLC w Miami, wizjoner, doradca biznesowy i życiowy, przedsiębiorca, dziekan wydziału medycznego Akademii Górnośląskiej
LIDIA SKUZA

Wciąż jesteśmy świadomi jak odbiły się i na sferze zawodowej i prywatnej ostatnie lata. O trudnych doświadczeniach i potrzebie zadbania o pracowników i ich samopoczucie wspomina Olga Rawa – Siarkowska: Musimy również pamiętać, że 2023 przynosi kolejny czas niepewności. W pandemii zobaczyliśmy, że lęk może być realnym zagrożeniem dla zaangażowania pracowników. W dobie rosnącej inflacji i recesji po raz kolejny będziemy potrzebowali położyć nacisk na dbanie o dobrostan psychologiczny ludzi w organizacji. Myślę, że realną rolę odegra tu transparentność i jawność komunikacyjna dotycząca sytuacji firmy, decyzji i planów strategicznych.

Więcej do wysłuchania w debacie https://youtu.be/QCVndeQ2S4s

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane