Z Pietrzykowic do Wrocławia

Paweł Wiśniewski, materiał partnera
opublikowano: 16-07-2017, 22:00

Firma FIAB kończy budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego

Prace merytoryczne nad projektem rozpoczęły się pod koniec roku 2015. Przedsiębiorstwo skorzystało z szansy dofinansowania zaplanowanej inwestycji w ramach POIR 2014-2020, działanie 2.1, realizowane przez Ministerstwo Rozwoju. Rok wcześniej w strukturze organizacyjnej spółki stworzono dział badawczo-rozwojowy, w którym początkowo pracowały trzy osoby. Dzisiaj jest ich już 11, a docelowo Centrum ma zatrudniać 30 pracowników naukowo-badawczych.

— Przyświeca nam idea nieustannego rozwoju. Realizujemy działania polegające na projektowaniu i wytwarzaniu nowych rozwiązań technicznych o unikalnych parametrach funkcjonalnych, wcześniej niedostępnych na rynku, które następnie zostają potwierdzone w wersji produkcyjnej, wchodząc na stałe do naszego portfolio sprzedażowego i oferty skierowanej na globalny rynek — mówi Rafał Jabłoński, prezes firmy FIAB. Do zakończenia budowy Centrum pozostał tylko miesiąc.

— Budowa ruszyła z początkiem września 2016 roku. Do końca sierpnia 2017 roku powinien się zakończyć odbiór, umożliwiając użytkowanie obiektu. Chcemy, aby od 1 września Centrum zaczęło działać w pełnym zakresie — informuje Magdalena Olma, odpowiedzialna za kreowanie i promocję wizerunku spółki FIAB. Centrum będzie podzielone na cztery dziedziny. Pierwszą będzie sekcja budowy, badań i rozwoju maszyn prototypowych.

— Egzemplarze prototypowe, które są realizowane w ramach projektu 1.1.1., będą rozwijane i wdrożone do produkcji. Powołaliśmy specjalną sekcję projektową, która ma za zadanie opracować koncepcję technologii i jej przyszłe zastosowanie dzięki w pełni automatycznej linii produkcyjnej wyspecjalizowanej w produkcji woreczków na krew i mocz dla branży medycznej — wskazuje Rafał Jabłoński.

Drugą dziedziną działań jest laboratorium pól elektromagnetycznych i kompatybilności elektromagnetycznej.

— Nasz obiekt będzie wyposażony w najnowocześniejszą aparaturę pomiarową w regionie i być może w Polsce. Przedsiębiorstwo kooperuje z Politechniką Wrocławską, która jest partnerem w realizacji dofinansowanych projektów, oraz z Parkiem Technologicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jako producent nie tyle chcemy, co musimy dostarczać produkty bezpieczne dla operatorów, środowiska oraz mienia, dlatego nasze maszyny i urządzenia spełniają wymagania trzech dyrektyw: maszynowej, kompatybilności elektromagnetycznej oraz niskonapięciowej. Mamy nadzieję, że kolejnym etapem naszego rozwoju będzie uzyskanie akredytacji, która pozwoli świadczyć usługi komercyjne na zewnątrz. W przyszłości zamierzamy zostać jednostką notyfikowaną, weryfikującą produkty wprowadzane w UE pod kątem spełnienia wymagań tych dyrektyw — podkreśla Magdalena Olma.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Trzecia dziedzina to badanie elementów automatyki przemysłowej. Laboratorium będzie uzasadniało ich zastosowanie, badając je pod kątem odporności na oddziaływanie silnych pól elektromagnetycznych przewodzonych i promieniowanych. Firma podjęła już współpracę m.in. z firmami Mitsubishi Electric, Omron, Proface i Rockwell Automation, polegającą na testowaniu komponentów zastosowanych w budowie zgrzewarek wysokiej częstotliwości. Ostatnim elementem Centrum będzie laboratorium energooszczędnych urządzeń zasilających. Pracownicy naukowo- -badawczy podejmą trud zaprojektowania i wytworzenia urządzeń zasilających w postaci równoległych energetycznych filtrów aktywnych do kompensacji harmonicznychi mocy biernej. Rozwiązanie to będzie przeznaczone do odbiorników niestacjonarnych, charakteryzujących się dużą zmiennością obciążenia podczas użytkowania.

— Nasza podstawowa oferta to zgrzewarki wysokiej częstotliwości oraz systemy cięcia laserem i plazmą. Będziemy oferowali na rynku rozwiązania, które zmniejszą wartość skuteczną prądów pobieranych z sieci zasilającej o 10-15 procent, co bezpośrednio przekłada się na zużycie energii elektrycznej przez odbiorniki. Po drugie ograniczymy negatywne oddziaływanie generowanych przez eksploatowane maszyny i urządzenia niepożądanych emisji do sieci zasilającej, które to zjawiska zakłócają pracę pozostałych odbiorników w sieci, tym samym wpływając na ich efektywność energetyczną i stratę energii — wyjaśnia prezes Jabłoński.

W 2010 roku szwedzka spółka FIAB HF AB została kupiona przez polski kapitał i przeniesiona do Polski.

— Mamy 67-letnie doświadczenie w projektowaniu maszyn i technologii w sektorze łączenia materiałów wysoką częstotliwością. Nie powielamy rozwiązań, tylko je tworzymy, wyznaczając standardy i określając aktualny stan wiedzy. Siedem lat temu oferowaliśmy dziewięć standardowych maszyn, a dzisiaj mamy ich aż 18. Tworzymy też wiele produktów niestandardowych na konkretne zamówienia odbiorców — podkreśla Rafał Jabłoński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Wiśniewski, materiał partnera

Polecane