Za pięć lat więcej ropy z Gujany niż z Wenezueli

opublikowano: 05-02-2019, 09:31

Gujana obecnie nie jest producentem ropy. Za pięć lat będzie jej wydobywać więcej niż Wenezuela, przekonuje amerykański koncern Exxon Mobil.

Do 2025 roku wydobycie ropy w Gujanie może sięgnąć 750 tys. baryłek dziennie, przekonuje Exxon Mobil, który wraz z Hess i chińskim CNOOC pracuje nad uruchomieniem eksploatacji jednego z największych podmorskich złóż ropy, znajdującego się u wybrzeży południowoamerykańskiego kraju.

Tymczasem w graniczącej z Gujaną Wenezueli wydobycie ropy spada z powodu kryzysu gospodarczego i amerykańskich sankcji. W ciągu trzech lat zmniejszyło się o prawie 50 proc. Jeśli sankcje skłonią amerykańskie firmy naftowe do zwinięcia biznesu w Wenezueli, wydobycie ropy może spaść w tym kraju nawet do 600 tys. baryłek dziennie, prognozują analitycy Rapidan Energy Group.

Mara Roberts Duque, analityczka BMI Research z Nowego Jorku uważa, że nawet w przypadku przyspieszenia politycznej rewolucji w Wenezueli, wydobycie prawdopodobnie spadnie w tym kraju do 890 tys. baryłek dziennie w tym roku z powodu niezwykle szybkiej degradacji branży naftowej, która odczuwa brak wiedzy eksperckiej i zarządzania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane