Zagraniczni deweloperzy z GPW wreszcie drożeją

Kamil Zatoński
opublikowano: 03-09-2007, 00:00

Kursy akcji Warimpeksu, Immoeast i Orco i Warimpeksu — zagranicznych deweloperów, notowanych na warszawskiej giełdzie — rosną już drugi tydzień z kolei. To ważne wydarzenie, bo wartość tych spółek po debiutach (odpowiednio styczeń, maj, lipiec) solidarnie spadała. Sektor deweloperski utracił zaufanie inwestorów, którzy obawiali się globalnej epidemii złych kredytów i jej przełożenia na ceny nieruchomości.

Tymczasem wzrost cen nieruchomości przynosi do tej pory wysokie zyski. Zarówno te papierowe, wynikające z aktualizacji wartości portfela (nie robi tego tylko Warimpex, stad jego rezultaty są relatywnie mniejsze), a także te gotówkowe, wynikające ze sprzedaży konkretnych obiektów.

W ubiegłym tygodniu rezultatami z pierwszego półrocza pochwaliły się Orco i Warimpex. Pierwsza ze spółek zwiększyła w tym okresie wartość aktywów netto o 65 proc., potroiła też skorygowany wynik EBITA (zysk operacyjny skorygowany o wpływ czynników niewiążących się z przepływem gotówki). Austriacka firma hotelowa powiększyła o 22 proc. wartość aktywów w stosunku do końca 2006 r., spadł natomiast jej wynik EBITDA — z 15 do 13,5 mln EUR. Wcześniej wynikami pochwalił się Immoeast, którego walory są relatywnie najtańsze wskaźnikowo (patrz tabela). Austriacki gigant potroił wartość aktywów do 5,6 mld EUR. W roku obrotowym, zakończonym 30 kwietnia, zysk operacyjny wzrósł do 541,3 mln EUR, ale tylko w 12 proc. miał on formę gotówkową. Już jednak w bieżącym okresie firma powinna wykazać wyższe, namacalne zyski. Zdecydowała się bowiem sprzedać trzy projekty w Czechach i Estonii. Nie podano wartości transakcji, ale z zapewnień zarządu wynika, że zyski przekroczą nawet te, które do tej pory księgowano tylko na papierze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu