Zarząd BIG BG skwitowany

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 21-03-2002, 00:00

Zgodnie z przewidywaniami, akcjonariusze BIG BG przyjęli wczoraj sprawozdanie zarządu z ubiegłorocznej działalności. Ich niepokój wzbudził jednak sposób pokrycia rezerw na ryzyko kredytowe i wpływ tej metody na wyniki spółki.

Główny punkt WZA BIG BG stanowiło sprawozdanie zarządu z ubiegłorocznej działalności. Przed rokiem udziałowcy spółki przyjęli strategię rozwoju opartą m.in. na pozyskaniu kapitału wysokości 764 mln zł, segmentację klientów i informatyzację.

— Dzięki tej strategii udało nam się m.in. zwiększyć o 11 proc. depozyty klientów — do 9,4 mld zł i o 24 proc., czyli do 2 mld zł, portfel kredytowy. Pozyskaliśmy również 1,5 tys. małych firm i zwiększyliśmy udział w sektorze średnich przedsiębiorstw — informuje Bogusław Kott, prezes BIG BG.

Władze banku deklarują, że w tym roku i następnych latach ich celem będzie rozwój produktów i stopniowe zwiększanie udziału w rynku.

— Chcemy zwiększyć udział w rynku bankowym o połowę, czyli do około 6 proc. — mówi prezes.

BIG BG nastawia się przede wszystkim na pozyskiwanie małych i średnich firm oraz klientów indywidualnych.

— W tym roku zamierzamy stworzyć dostęp wszystkim naszym klientom do produktów grupy kapitałowej, czyli usług leasingowych, faktoringowych, oferty domu maklerskiego i TFI, a także PZU — wyjaśnia Bogusław Kott.

W najbliższym czasie agenci PZU będą oferowali kredyty hipoteczne banku oraz karty kredytowe.

Niepokój drobnych udziałowców wzbudziła kwestia pokrywania rezerw na kredyty nieregularne z osobno stworzonego funduszu rozwoju i ryzyka zamiast z funduszy własnych. W ich opinii, zaciemnia to rzeczywistą sytuację finansową spółki, bowiem tak finansowane rezerwy nie obciążają wyniku.

— Pokrywanie rezerw z osobnego funduszu było praktykowane zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jeśli jest to działanie jednorazowe, nadzór bankowy nie ma nic przeciwko temu — zapewnił prezes.

Po tych wyjaśnieniach zarząd i rada otrzymały skwitowania.

Akcjonariusze zgodzili się również na przekazanie ubiegłorocznego zysku netto wysokości 44,7 mln zł na fundusze własne. Uchwalili też emisję obligacji podporządkowanych wartości 1,5 mld zł, które w razie potrzeby mają zapewnić kapitał na rozwój BIG BG.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane