Zarządzanie na szóstkę

ARKADIUSZ BOGUSZ
opublikowano: 27-06-2012, 00:00

Fundusze obligacji skarbowych

Początek roku 2012 przyniósł zdecydowane ocieplenie nastrojów na światowych rynkach finansowych. Wynikało ono z wprowadzenia programu LTRO, który pozwolił ustabilizować koszty obsługi długu krajów południowej Europy oraz ze znacznie lepszych danych napływających z gospodarki amerykańskiej. Duży wpływ na dobre dane makroekonomiczne napływające zza oceanu miała nadzwyczaj ciepła zima, co przełożyło się na większą aktywność przedsiębiorców w obszarze zatrudniania pracowników i lepszą sprzedaż detaliczną. Drugi kwartał przyniósł spadek entuzjazmu rynkowego wynikający z gorszych danych makroekonomicznych płynących zarówno z Azji, jak i z Europy. Mocno wzrosły również rentowności obligacji włoskich i hiszpańskich. Drugi z tych krajów musiał poprosić Unię Europejską o pomoc dla swoich banków w wysokości 100 mld EUR. Prognozy wzrostu PKB dla najważniejszych gospodarek świata na 2012 r. uległy obniżkom. Rynki finansowe nerwowo spoglądały również w stronę europejskich polityków, w oczekiwaniu na wprowadzenie działań, które mogłyby spowodować obniżenie kosztów obsługi długu i zapewnić stabilizację systemowi bankowemu.

Krajowe obligacje skarbowe w tym czasie zachowywały się bardzo dobrze, co może świadczyć o bardzo pozytywnym postrzeganiu stabilności kredytowej Polski. W ciągu półrocza miały miejsce dwie większe korekty spadkowe. Korekta marcowa wynikała z pogarszającej się sytuacji makroekonomicznej na świecie, a korekta majowa była w większości wynikiem nieoczekiwanej podwyżki stóp procentowych.

W obliczu panujących trendów rynkowych bezpieczną przystanią na niepewne czasy dla osób, które chcą je przeczekać w spokoju, a zarazem osiągnąć stopę zwrotu wyższą niż na lokatach bankowych, jest Subfundusz IPOPEMA Obligacji, zarządzany przez IPOPEMA Towarzystwo Funduszu Inwestycyjnych S.A.

Dla osiągnięcia konkurencyjnego wyniku inwestycyjnego (ponad 6 proc.) w działającym już ponad 6 miesięcy Subfunduszu Ipopema Obligacji istotne było zabezpieczenie wartości portfela, co udało się osiągnąć dzięki odpowiedniemu doborowi składu obligacji. Dużą rolę w uzyskanym przez Subfundusz wyniku miał również aktywny trading i poszukiwanie obligacji, które w danym momencie dają najlepszy stosunek rentowności do ryzyka. Obecnie kluczowe dla dalszego rozwoju sytuacji na rynku obligacji skarbowych będą napływające dane o inflacji. Premia za ryzyko dziesięcioletnich polskich obligacji skarbowych jest bowiem niższa niż obligacji niemieckich.

ARKADIUSZ BOGUSZ

zarządzający IPOPEMA TFI

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ARKADIUSZ BOGUSZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu