Czytasz dzięki

Zaskakująco dobre zamówienia w niemieckim przemyśle

opublikowano: 06-10-2020, 10:36

Wzrost zamówień w niemieckim przemyśle w sierpniu obudził nadzieję na mocne odbicie największej europejskiej gospodarki w trzecim kwartale, pisze Reuters.

Zamówienia w niemieckim przemyśle wzrosły w sierpniu o 4,5 proc. i głównie jest to zasługa popytu ze strefy euro, poinformował urząd statystyczny. Ekonomiści ankietowani przez Reutersa prognozowali wzrost o 2,6 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Przemysł, produkcja, gospodarka
Zobacz więcej

Przemysł, produkcja, gospodarka Fot. Michal Kosc / FORUM

Napływ zamówień jest obecnie tylko o 3,6 proc. niższy niż w lutym, przed zamknięciem gospodarki z powodu pandemii. Ekonomiści ostrzegają jednak, że wzrost zakażeń w Europie zwiększa ryzyko pogorszenia sytuacji.

- Trudno sobie wyobrazić jak niemiecki przemysł mógłby uciec przed kolejną rundą lockdownu u ważnych partnerów handlowych – podkreślił Carsten Brzeski, ekonomista ING Banku. – Niemniej, dzisiejsze dane sugerują, że pełna książka zamówień, przynajmniej w niedalekiej przyszłości, może pomóc sektorowi przemysłowemu pokonać sektor usług – dodał.

Z danych wynika, że zamówienia zagraniczne wzrosły w sierpniu o 6,5 proc., z czego zamówienia z innych krajów strefy euro wzrosły o 14,6 proc. Zamówienia krajowe wzrosły o 1,7 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane