Złodziej okrada firmę przez drukarkę

opublikowano: 02-07-2019, 22:00

Przestępcy uwzięli się na bezprzewodowy sprzęt i firewalle ich nie wystraszą — ostrzegają spece od bezpieczeństwa IT.

Zamek na kartę magnetyczną, inteligentny włącznik światła, bezprzewodowa drukarka — każde urządzenie biurowe może być dla cyberprzestępcy furtką, przez którą dostanie się do firmowych pieniędzy, dokumentów i informacji. Testy przeprowadzone przez TestArmy CyberForces pokazały, że pięć na 10 popularnych sprzętów IoT (ang. Internet of Things — internet rzeczy) ma dziury w oprogramowaniu. Złamanie systemu i włamanie się do sieci bezprzewodowej, do której były podłączone, zajmowało ekspertom nie więcej niż kilkadziesiąt minut. Jak w tej sytuacji zwiększyć bezpieczeństwo IT?

Szymon Chruścicki, specjalista z firmy TestArmy CyberForces, uświadamia, że dobry firewall i monitoring infrastruktury sieciowej nie zapewnią wystarczającej ochrony. Jeśli firma chce korzystać z IoT, a przy tym eliminować ryzyko ataków, konieczna jest dokładna analiza wszystkich jej systemów, fizycznych i wirtualnych.

— IoT to wielkie udogodnienie, jeśli bezpieczeństwo komunikujących się z sobą samoczynnieurządzeń będziemy traktować priorytetowo. W przeciwnym razem szkody i straty mogą przewyższyć korzyści — uważa Szymon Chruścicki.

Wiele źle zabezpieczonych urządzeń IoT trafia do zwykłych użytkowników i narusza ich prywatność. Przykładem są tzw. inteligentne zegarki, np. marki australijskiej TicTocTrac i islandzkiej Enox, które pozwalały przestępcom na śledzenie używających je dzieci. Kilka lat temu głośno było o lalce My Friend Cayla produkowanej przez Genesis Toys — została wycofana z rynku niemieckiego, gdy okazało się, że bez wiedzy konsumentów nagrywa i transmituje rozmowy.

25082f04-4285-11ea-b77f-2e728ce88125
Stać cię na więcej
Newsletter autorski Mirosława Konkela
ZAPISZ MNIE
Stać cię na więcej
autor: Mirosław Konkel
Wysyłany raz w tygodniu
Mirosław Konkel
Jesteś lepszy, niż ci się wydaje, ale nie tak dobry, jak mógłbyś być. Zapisz się na newsletter - znajdź inspiracje i odpowiedzi na ważne pytania.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu