0,6 mld zł na skrzynie biegów

LAS
opublikowano: 03-08-2006, 00:00

Japończycy zwiększą moce produkcyjne w Wałbrzychu, co da 260 nowych etatów.

Toyota, drugi co do wielkości producent aut na świecie, zainwestuje w Polsce 145 mln EUR, czyli około 580 mln zł — poinformował wczoraj koncern. Potwierdziły się zatem czerwcowe informacje „PB” o jego planach. Wraz z dotychczasowymi nakładami inwestycje koncernu w naszym kraju sięgną blisko 2,2 mld zł. Chce on do połowy 2009 r. zwiększyć produkcję ręcznych skrzyń biegów do 720 tys. rocznie. Obecnie w wałbrzyskich zakładach Toyota powstaje ich 600 tys. rocznie.

Zwiększona produkcja ma ruszyć latem 2008 r. Japończycy zatrudnią dodatkowo 260 osób, dzięki czemu liczba pracowników w zakładach wzrośnie do 2260.

Przedstawiciele japońskiej spółki zastrzegli także, że nie zamierzają zwiększyć produkcji silników wytwarzanych w wałbrzyskiej fabryce — jej moce pozwalają na wytwarzanie 330 tys. sztuk rocznie.

Rozwój polskich zakładów wpisuje się w strategię koncernu. W maju Toyota zapowiedziała budowę fabryk w USA, Francji, Chinach i Indiach. Ma to zwiększyć jej moce z 8,1 mln aut w tym roku do 10 mln w 2010 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: LAS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / 0,6 mld zł na skrzynie biegów