29 biur podróży zalega z płatnościami

ET
opublikowano: 24-07-2009, 00:00

Zanim pójdziesz do biura podróży, najpierw zajrzyj do biura informacji gospodarczej. Kopernik tam był.

Zanim pójdziesz do biura podróży, najpierw zajrzyj do biura informacji gospodarczej. Kopernik tam był.

Fora internetowe — to tutaj zagląda większość wczasowiczów, zanim wybierze się na zorganizowane wakacje, żeby poznać opinie o biurze podróży, które wypoczynek organizuje. W przypadku Kopernika — touroperatora, który ostatnio splajtował — niewiele to dało. Znacznie ciekawsze informacje o firmie można znaleźć w Krajowym Rejestrze Długów Biuro Informacji Gospodarczej. Sprawdziliśmy. Kopernik od ładnych kilku miesięcy zalegał z płatnościami wobec dwóch wierzycieli. Już w styczniu na listę nierzetelnych dłużników wpisała go Sferia, której nie zapłacił kilkunastu faktur po 300, 400 zł, a są też rachunki na tysiąc złotych i więcej.

Poważniejszy dług biuro ma wobec Europaische Reiseversicherung AG Oddział w Polsce, ubezpieczyciela, z którym Kopernik współpracował. Kooperacja zakończyła się wiosną tego roku wpisem do KRD z kwotą zaległych płatności wysokości 47 tys. zł.

Zapytaliśmy w KRD, czy Kopernik jest jedynym biurem podróży w spisie. Nie jest.

— W Krajowym Rejestrze Długów jest obecnie notowanych 29 biur podróży z całej Polski. Są to zarówno duże firmy o znanych markach, działające na rynku ogólnokrajowym, jak i mniejsi, lokalni operatorzy turystyczni — wyjaśnia Michał Kostrowicki, specjalista ds. PR w KRD BIG.

Kilka z nich negocjuje właśnie z wierzycielami i pewnie niedługo z rejestru zostaną wykreślone. Co z pozostałymi? Ich klientom pozostaje nadzieja, że są rzetelniejszymi płatnikami niż upadły Kopernik.

— Ta firma stworzyła piramidę finansową i popełniła przestępstwo. W każdej branży trafiają się niestety przestępcy — mówi Jan Korsak z Polskiej Izby Turystyki (PIT).

W Polsce działa 2,5 tys. touroperatorów wpisanych do Centralnego Rejestru Zezwoleń Ministerstwa Sportu i Turystyki i tysiące agentów niezarejestrowanych nigdzie. Czy zatem 29 firm w KRD to dużo?

— I tak, i nie. Musielibyśmy poznać każdy przypadek, żeby wyrobić sobie zdanie. Z całą pewnością trzeba dokładnie sprawdzić, z kim wybieramy się na wakacje, czy posiada zezwolenie, należy do organizacji branżowych. Kopernik np. nie był członkiem PIT — mówi Jan Korsak.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane