3 pytania do ...

Kamil Zatoński
30-06-2008, 00:00

Mateusz Morawiecki: Cierpimy przez kryzys

na Zachodzie

1Od początku roku notowania banku obniżyły się o blisko połowę. To największy spadek wśród spółek z WIG20. Skąd taki rozdźwięk?

Na całym świecie spółki finansowe zostały mocniej przecenione niż rynek. To wynik kryzysu, który dotknął rynek finansowy w USA oraz w Europie Zachodniej. Wśród banków giełdowych to w BZ WBK przychody z zarządzania funduszami inwestycyjnymi Arka i działalności maklerskiej miały największy udział w całości zysku. Te dwa segmenty są w tym roku dotknięte dekoniunkturą, co negatywnie oddziałuje na wyniki całej Grupy BZWBK i bezpośrednio przekłada się na zachowanie akcji na giełdzie. Od ubiegłego roku wdrażamy strategię, która kładzie nacisk na dywersyfikację źródeł przychodów.

2Jaka jest recepta banku na pomnażanie zysków w czasach dekoniunktury na rynkach finansowych?

Dla Banku Zachodniego WBK to czas inwestycji. W najbliższych latach rynek bankowy w Polsce ustabilizuje się i dzisiaj jest ostatnia chwila, aby się na nim „rozepchnąć”, zdobyć jak najlepszą pozycję. To będzie procentowało w następnych latach. Druga kwestia to dywersyfikacja dochodów. Utracone dochody w wyniku dekoniunktury w segmencie funduszy inwestycyjnych oraz działalności maklerskiej nadrabiamy nowymi, innowacyjnymi produktami i nowymi liniami biznesowymi. Konsekwentnie rozwijamy sieć oddziałów w największych aglomeracjach, m.in. w Warszawie i na Śląsku, oraz na nowych dla nas rynkach wschodnich. Uruchomiliśmy private banking. Intensyfikujemy działalność bancassurance i direct banking.

3Jak ocenia Pan kończący się właśnie drugi kwartał?

Będzie to dla BZWBK dobry kwartał, ale dynamika kosztów będzie wyższa niż przychodów. Jestem jednak pewien, że w całym bieżącym roku nasze koszty będą rosły wolniej niż przychody. Spodziewamy się, że nasz wynik finansowy w tym roku będzie lepszy niż w poprzednim.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / / 3 pytania do ...