6 sposobów, jak zarobić na zwycięstwie Dilmy

Sprzedaż brazylijskiej waluty oraz kupowanie akcji eksporterów i firm z branży oświatowej – to niektóre ze strategii, jakie na drugą kadencję Dilmy Rousseff rekomendują instytucje finansowe.

Zobacz więcej

Dilma Rousseff Bloomberg

Za pierwszej kadencji Dilmy Rousseff gorzej od aktywów z innych rynków wschodzących zachowywały się zarówno brazylijskie akcje, obligacje, jak i waluta. Po tym jak w niedzielnych wyborach reprezentantka Partii Pracujących zdobyła 51 proc. głosów, inwestorzy muszą przygotować się na kolejne 4 lata rządów kontrowersyjnej pani prezydent. Agencja Bloomberg zebrała zalecenia, jak to zrobić.

1. Sprzedawaj reala
Bez większych zmian w polityce real osłabi się do końca przyszłego roku wobec dolara o 9 proc., przewiduje bank HSBC. Prognozy pozostałych instytucji nie są wcale dużo bardziej optymistyczne.

2. Brazylijskie akcje kupuj na zniżkach
Zdaniem banku UBS kupowanie brazylijskich akcji będzie można rozważyć, gdy indeks Bovespa spadnie do 45 tys. punktów (we wtorek jego wartość wynosiła 52,2 tys. punktów). Według towarzystwa Pioneer IM niepowtarzalną okazją do zakupów będzie już zejście wskaźnika cena/zysk poniżej 10. To pułap, przy którym brazylijski indeks jest notowany obecnie.

3. Kupuj akcje brazylijskich eksporterów
Ta grupa przedsiębiorstw zyska na słabości brazylijskiej waluty, przekonuje bank UBS.

4. Kupuj akcje spółek z branży oświatowej
Notowania niektórych brazylijskich spółek z branży płatnej edukacji wzrosły za pierwszej kadencji Dilmy Rousseff nawet pięciokrotnie, między innymi dzięki preferencyjnym kredytom studenckim i innym programom. Właśnie emitenci z tej branży najbardziej zyskiwali na wartości po ogłoszeniu wyników wyborów.

5. Brazylijskie obligacje dolarowe
Zwycięstwo Dilmy Rousseff to bardzo niekorzystna wiadomość dla Brazylii i nie została ona jeszcze uwzględniona w cenach, ocenia biuro maklerskie Andbanc. Według instytucji pewną ochronę inwestorom mogą zaoferować krajowe obligacje dolarowe.

6. Brazylijskie obligacje skarbowe
W przyszłym roku brazylijski bank centralny może nie zdecydować się na tyle podwyżek stóp procentowych, ilu oczekują inwestorzy, twierdzi biuro SulAmerica Investimentos. Przy mniejszej liczbie podwyżek obecne rentowności obligacji powinny okazać się atrakcyjne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / 6 sposobów, jak zarobić na zwycięstwie Dilmy