Czytasz dzięki

600 mln euro "wyszło" z greckich bankomatów w jeden dzień

AR, Reuters, Bloomberg
opublikowano: 28-06-2015, 10:28

Banki nie nadążają z uzupełnianiem pieniędzy w bankomatach. W poniedziałek oddziały niektórych banków mogą nie być w stanie obsługiwać klientów - donoszą media.

Nawet jedna trzecia do połowy - szacuje się, że w tylu spośród 7 tys. greckich bankomatów skończyła się w niedzielę gotówka, po tym jak na niedzielnym spotkaniu Eurogrupy premier kraju Alexis Tsipras niespodziewanie zapowiedział referendum, które zdecyduje o dalszym losie Grecji w strefie euro. W tej sytuacji kolejny bailout dla Grecji został zawieszony. Grecy, w obawie przed tym, że stracą swoje depozyty, gdy ich kraj stanie się niewypłacalny, wciąż ustawiają się w długich kolejkach do bankomatów.

Przedstawiciele banków, cytowani w różnych mediach, szacują, że w jeden dzień Grecy mogli wypłacić z kont od 500 do 600 mln euro. 

Odpływ gotówki z bankowych depozytów to w Grecji nie nowość, ale do tej pory pieniądze nie były wypłacane na taką skalę z bankomatów - mówią przedstawiciele banków. Ostrzegają, że w poniedziałek część greckich pożyczkodawców nie otworzy swoich oddziałów, bo nie będą mieć gotówki do bieżącej obsługi klientów, jeśli nie dostaną wsparcia z unijnych funduszy ratunkowych.

Pojedynczy posiadacz konta w Grecji, na ogół, nie może wypłacić z bankomatu więcej niż 600-700 euro.

– Stoję tu, żeby wybrać emeryturę mojej matki, zanim maszyna przestanie wypłacać pieniądze. To co się dzieje wokół tego referendum bardzo mnie niepokoi. Ludzie  tak naprawdę nie wiedzą o co zostali poproszeni, za czym mają głosować. Grecja wbiła sobie ostatni gwoźdź do trumny  – powiedział Bloombergowi zaczepiony w kolejce do bankomatu przypadkowy mieszkaniec Aten.

Decyzja greckiego premiera o referendum, zawiesza dalsze rozmowy na temat porozumienia Grecji z wierzycielami. Głosowanie, podczas którego Grecy zdecydują, czy chcą otrzymywać kolejną transzę pomocy od UE i MFW, które w zamian wymagają przeprowadzenia radykalnych reform, ma się odbyć w niedzielę.

Z sondaży wynika, że przed decyzją Tsiprasa o referendum większość Greków chciała porozumienia z Trojką. Według ankiety instytutu Alco, której rezultaty zostały opublikowane w niedzielnym wydaniu gazety "Proto Thema", 57 proc. ankietowanych opowiedziało się za zawarciem porozumienia, a 29 proc. chciało zerwać negocjacje. Badanie przeprowadzono na próbie 1000 osób. Natomiast w sondażu Kapa Research, którego wyniki podało niedzielne wydanie "To Vima", 47,2 proc. powiedziało, że w przypadku referendum głosowałoby za porozumieniem z instytucjami, czyli Komisją Europejską, Europejskim Bankiem Centralnym i Międzynarodowym Funduszem Walutowym. 33 proc. ankietowanych wypowiedziało się przeciw porozumieniu. Badanie prowadzono na próbie 1005 osób.

 

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR, Reuters, Bloomberg

Polecane