ABG i HP sięgają po rolnicze kontrakty

Mariusz Zielke
opublikowano: 11-07-2008, 00:00

Do września 2008 r. rolnicza agencja musi podpisać umowę na utrzymanie swojego głównego systemu IT. Inaczej rolnicy nie dostaną dopłat.

ARiMR wyda 400 mln zł na system dopłat dla wsi.

Do września 2008 r. rolnicza agencja musi podpisać umowę na utrzymanie swojego głównego systemu IT. Inaczej rolnicy nie dostaną dopłat.

W ciągu dwóch miesięcy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) musi wynegocjować z firmą HP umowy na utrzymanie systemu IACS obsługującego dopłaty rolnicze. Jeśli tak się nie stanie, system może przestać działać, a rolnicy nie dostaną na czas pieniędzy z UE.

Obecny kontrakt, który w 2005 r. wyceniono na 420 mln zł, kończy się w pierwszej połowie września. Nowa umowa powinna mieć podobną wartość. Beneficjentem kontraktu będzie też giełdowe ABG, które jako podwykonawca HP otrzymało w latach 2005-08 ponad 100 mln zł za serwis.

Zlecenia małe i duże

ABG negocjuje też kontrakt na wdrożenie nowego systemu PROW (Program Rozwoju Obszarów Wiejskich), ale jego wartość będzie daleka od wcześniejszych spekulacji prasowych. „Gazeta Wyborcza” i „Parkiet” informowały w kwietniu, że umowę z ABG oszacowano na 300-450 mln zł. Według informacji „PB”, negocjacje dotyczą znacznie mniejszej kwoty — zaledwie 25 mln zł. Przedstawiciele ABG i ARiMR powiedzieli nam nieoficjalnie, że nigdy nie była rozważana umowa za kilkaset milionów złotych.

— To kwota wyssana z palca — powiedziała nam osoba z kierownictwa ARiMR.

— Chcielibyśmy, by te kwoty były prawdziwe, ale nie są. Nie będziemy jednak komentować negocjacji z klientem przed ich zakończeniem — powiedział nam przedstawiciel ABG.

Obie umowy ARiMR musi podpisać z wolnej ręki. Nie ma czasu na zorganizowanie przetargu, a rezygnacja z usług HP czy ABG w tym momencie mogłaby być bardzo ryzykowna dla funkcjonowania całego systemu dopłat. Podpisując umowę z wolnej ręki ARiMR jest zobowiązana do informowania Urzędu Zamówień Publicznych (UZP) o takim zamiarze. Według naszych informacji do tego urzędu trafiła tylko informacja o zamiarze podpisania umowy z ABG na blisko 25 mln zł. O znacznie ważniejszej umowie z HP na razie nic w UZP nie wiadomo.

Moc pożyczą

Według naszego informatora zorientowanego w negocjacjacjach rozważanych jest kilka opcji nowej umowy z HP.

— Najbardziej prawdopodobna jest umowa na dzierżawę mocy obliczeniowej. Możliwy jest też całkowity outsourcing lub umowa mieszana. Wartość kontraktu powinna być zbliżona do poprzedniego — mówi nasz informator.

Obecnie sprzęt, na którym działa IACS, jest własnością ARiMR. Agencja kupiła go łącznie za blisko 100 mln zł. Serwery są jednak przestarzałe, więc wymagają modyfikacji lub wymiany, a ponadto stoją w centrach przetwarzania HP, a nie w budynkach ARiMR.

Mariusz Zielke

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu