Airbus dostarczył pierwszego A350 dla Japan Air Lines

opublikowano: 13-06-2019, 12:37

W czwartek dostarczony został japońskiemu przewoźnikowi lotniczemu pierwszy samolot serii A350. Specjalnie dostosowana wersja ma być wykorzystywana na rynku krajowym, donosi Reuters.

Oczekuje się, że nowe maszyny będą obsługiwały zwiększony popyt podczas Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tokio w 2020 r.

Airbus A350
Zobacz więcej

Airbus A350 fot. REUTERS/Regis Duvignau/Forum

Airbus zrealizował swoje pierwsze zamówienie dla Japan Air Lines w 2013 r., rozbijając tym samym duży rynek krajowy, od dawna zdominowany przez głównego rywala europejskiej firmy, amerykańskiego Boeinga.

Obecna umowa o szacunkowej wartości 9,5 mld USD pojawiła się po długiej kampanii lobbingowej przedstawicieli JAL, którzy nie byli wcześniej zaznajomieni z samolotami Airbusa, w tym z ich charakterystycznymi elementami sterującymi.

Prezes JAL, Yoshiharu Ueki, były pilot, powiedział, że doświadczenie w symulatorze A380 pomogło mu w podjęciu decyzji o wyborze Airbusa dla JAL.

Boeing dominuje na rynku pasażerskich odrzutowców szerokokadłubowych w Japonii, ale w przypadku wąskokadłubowych, mniejszych maszyn rynek jest mocniej podzielony.

Szef sprzedaży w Airbusie, Christian Scherer stwierdził, że lot A350 do Japonii odbędzie się przy użyciu mieszanki paliwa tradycyjnego i alternatywnego, co podyktowane jest chęcią ograniczenia emisji szkodliwych dla środowiska gazów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu