Akcje tanieją w Azji, bo kurs ropy znów spada

Rynki akcji w Azji spadły najniżej od 3,5 lat w piątek. To reakcja na taniejącą ropę i słabe dane z Chin, pisze Reuters.

Najszerszy indeks MSCI rynków akcji z regionu Azji-Pacyfiku (oprócz Japonii) spadał w piątek rano o 0,3 proc. i notował najniższą wartość od czerwca 2012 roku. Zmierza do zakończenia tygodnia 2,7 proc. zniżką. Nikkei, główny indeks giełdy w Tokio traci 0,5 proc. i jest ponad 2 proc. poniżej wartości sprzed tygodnia.

Zobacz więcej

Indeks MSCI Azja-Pacyfik (bez Japonii) od czerwca 2012 roku

Po czwartkowym wyraźnym odbiciu kursu ropy w piątek jej cena znów spada. Analitycy uważają, że czwartkowy wzrost kursu ropy był skutkiem zamykania krótkich pozycji przez spekulantów po tym, jak notowania surowca spadły o 20 proc. od początku roku. Ropa tanieje, bo rynek spodziewa się wzrostu jej podaży po zakończeniu sankcji nałożonych na Iran prawdopodobnie już w poniedziałek.

W Chinach  Shanghai Composite i CSI300 tracą po ok. 2 proc. i zmierzają w kierunku tygodniowego spadku o ponad 6 proc. Inwestorzy obawiają się, że popyt na chińskich rynkach akcji, który w czwartek pod koniec sesji przyczynił się do odrobienia strat z jej początku był dziełem tzw. drużyny narodowej, czyli sterowanych przez władze instytucji kupujących akcje kiedy rynkowi grozi duża przecena.

Z opublikowanych w piątek danych wynika, że nowe kredyty udzielone w Chinach w grudniu były znacznie niższe niż miesiąca wcześniej. Miara podaży pieniądza M2 rosła także mniej niż oczekiwano.

- Jest pewna nadzieja, że seria danych makro z Chin na początku przyszłego tygodnia da odsapnąć inwestorom – powiedział Hirokazu Kabeya, globalny strateg w Daiwa Securities. - Tradycyjnie chińskie rynki akcji zachowują się względnie dobrze w pobliżu księżycowego nowego roku, a giełdzie w Szanghaju sprzyja także bliskość poziomu 3000 pkt nawet po niewielkim spadku poniżej niego już w czwartek – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Akcje tanieją w Azji, bo kurs ropy znów spada