Akcyza na wódkę może wzrosnąć choć budżet na tym straci

Katarzyna Jaźwińska
opublikowano: 14-07-2003, 00:00

Ministerstwo Finansów nie może zdecydować się, czy obniżyć akcyzę na wódkę czy nie. Obecnie podatek sięga 4,4 tys. zł za hl alkoholu. W projekcie ustawy akcyzowej resort zapisał jednak, że jest to kwota 6,3 tys. zł.

Kilka tygodni temu Krajowa Rada Przetwórstwa Spirytusu (KRPS) wysłała do Ministerstwa Finansów wniosek o obniżenie akcyzy na wódkę. Wiceminister Robert Kwaśniak wielokrotnie mówił jednak, że na obniżkę nie ma szans. Z naszych informacji wynika, że są szanse, ale na zwiększenie akcyzy.

— Rząd pracował nad projektem ustawy o podatku akcyzowym dostosowującym przepisy polskie do warunków unijnych. Projekt przewiduje m.in. podwyższenie stawki podatku akcyzowego do poziomu 6,3 tys. zł/hl, a obecna stawka to 4,4 tys. zł/hl. Tymczasem w Unii Europejskiej ustalona minimalna stawka wynosi około 2,5 tys. zł/hl mocnych alkoholi — mówi Henryk Tomasik, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Przetwórstwa Spirytusu.

W art. 61 projektu ustawy zapisano, że „stawka akcyzy dla alkoholu etylowego wynosi 6300 zł od 1 hektolitra”, ale minister finansów w drodze rozporządzenia może ją obniżyć, choć ewentualne cięcie zależy od założeń budżetu i jego realizacji, sytuacji państwa i płatników akcyzy oraz rynku obrotu wyrobami akcyzowymi.

— Przedstawiliśmy poprawki do ustawy. Próbowaliśmy przekonać urzędników, by nie wprowadzali w ustawie zapisów o wyższej stawce podatkowej. Ministerstwo zapewniło nas, że o podwyżce nie myśli, a kwota 6300 zł została wpisana na wszelki wypadek — dodaje Henryk Tomasik.

Biuro prasowe MF zapewniło nas także, że nie ma mowy o zwiększeniu podatku od wyrobów spirytusowych, a zapis w ustawie to jedynie określenie stawki maksymalnej.

Tak czy inaczej, wysokość podatku będzie zależała od podpisu jednego urzędnika, czyli ministra finansów. A jeśli podpisu nie będzie, wraz z wejściem w życie ustawy akcyza wzrośnie.

Przedstawiciele branży liczą, że resort dotrzyma słowa. Podwyżka oznaczałaby bowiem spadek sprzedaży legalnych producentów i ponowny napływ przemycanych alkoholi na nasz rynek. Po obniżce akcyzy spirytusowej w październiku 2002 r. polskie firmy odzyskały ponad 10 proc. rynku. W I kw. 2003 r. sprzedały 13,33 mln l wódek w przeliczeniu na czysty spirytus — podczas gdy w analogicznym okresie 2002 r. — 9,45 mln l.

Po ubiegłorocznej obniżce akcyzy na wyroby spirytusowe wpływy do budżetu z niej nareszcie przestały gwałtownie spadać. Jest nawet szansa, że wzrosną.

W październiku ubiegłego roku resort finansów obniżył akcyzę na wódkę o 30 proc. — do 4,4 tys. zł za 1 hl 100-proc. alkoholu. Po pięciu miesiącach 2003 r. wpływy z akcyzy na wyroby spirytusowe sięgnęły 1,62 mld zł. Rok wcześniej były o prawie 100 mln zł wyższe. Dariusz Brociek z Departamentu Podatku Akcyzowego Ministerstwa Finansów już wcześniej podkreślał, że gdyby nie obniżka podatku, spadek byłby jeszcze głębszy.

— Wpływy budżetowe z akcyzy na wyroby spirytusowe najlepiej obrazują działanie krzywej Laffera. Wzrost podatku oznacza spadek dochodów — mówi Robert Gwiazdowski z Centrum Adama Smitha.

Obecnie producenci zlecili badania, z których wynika, że przy obecnej stawce roczne wpływy budżetowe z akcyzy mogą zwiększyć się o 100 mln USD, a obniżka podatku o kolejne 30 proc. — do 3,08 tys. zł/1 hl, spowodowałaby wzrost dochodów państwa o 260 mln USD. Jest jednak warunek. Producenci muszą przestać marnować efekt obecnej obniżki, sprzedając wódkę z bardzo niską marżą, a czasem nawet poniżej kosztów.

— Po obniżeniu akcyzy na rynku pojawiły się tzw. tanie wódki, sprzedawane po 9,8 zł za pół litra. Akcyza w butelce alkoholu o tej pojemności wynosi 8,8 zł. Trudno wyobrazić sobie, by koszt produkcji, opakowania i innych podatków sięgał tylko 1 zł. Powoli jednak sytuacja się stabilizuje — mówi Henryk Wnorowski, wiceprezes Polmosu Białystok.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Akcyza na wódkę może wzrosnąć choć budżet na tym straci