Aludesign zachwycił Tar Heel Capital

Producent aluminiowych odlewów to zapewne ostatni podmiot, jaki trafił do funduszu II Tar Heel Capital. Teraz portfel trzeba zacząć opróżniać

Działająca od ponad 20 lat firma Aludesign ma w Gorzowie Śląskim na Opolszczyźnie zakład projektujący i produkujący formy odlewnicze oraz odlewnię w położonym nieopodal Oleśnie. Powstające tam produkty w 95 proc. trafiają za granicę, głównie do Niemiec, ale również do Austrii, Szwajcarii oraz krajów skandynawskich.

NOWI
WŁAŚCICIELE:
Zobacz więcej

NOWI WŁAŚCICIELE:

Poprzedni właściciele Aludesign postanowili zająć się meblarstwem, a przyszłość producenta aluminiowych komponentów do mebli biurowych jest teraz w rękach Jacka Przybyła (z lewej) i Andrzeja Różyckiego z Tar Heel Capital. Fot. Marek Wiśniewski

— Pod koniec września kupiliśmy 100 proc. udziałów spółki Aludesign, która wytwarza aluminiowe elementy wykorzystywane głównie do produkcji mebli biurowych — mówi Jacek Przybył, dyrektor inwestycyjny Tar Heel Capital (THC).

Aluminiowa elita

Klientami Aludesignu jest przede wszystkim — ok. 80 proc. produkcji — przemysł meblowy (na liście stałych odbiorców firmy jest sześć z 20 największych europejskich producentów mebli biurowych), ale również branże motoryzacyjna, medyczna, czy oświetleniowa. Zdaniem przedstawicieli THC firma należy do piątki największych producentów odlewanych elementów aluminiowych przeznaczonych dla tej branży w Europie (wyprzedzają ją spółki z Niemiec oraz z Włoch).

— Planujemy inwestycje w park maszynowy, na które jesteśmy gotowi wydać kilkanaście milionów zł. Celem jest pełne wykorzystanie obecnych i istotne zwiększenie mocy produkcyjnych odlewni — deklaruje Jacek Przybył.

Już toczą się rozmowy z dostawcami maszyn, a ich zakup byłby możliwy w przyszłym roku.

— Na kolejnym etapie będziemy się zastanawiać nad ewentualnymi akwizycjami do grupy Aludesign — dodaje dyrektor inwestycyjny.

Zdaniem Andrzeja Różyckiego, partnera zarządzającego w THC, w podstawowym scenariuszu dotyczącym rozwoju nowego nabytku funduszu przejęcia nie są jednak przewidziane.

— Zakładamy, że samo rozszerzenie zdolności wytwórczych pozwoli w ciągu pięciu najbliższych lat podwoić przychody — deklaruje menedżer.

W 2016 r. przychody firmy wyniosły 51,5 mln zł, a w zeszłym roku — 53,7 mln zł. Andrzej Różycki liczy na to, że w tym wzrosną o kilkanaście proc., a marża EBITDA utrzyma się na wysokim, sięgającym 20 proc. poziomie.

THC planuje również zwiększenie sprzedaży w innych segmentach niż meblowy, choć ten ma pozostać domeną spółki.

Handlowców zatrudnię

Aludesign zatrudnia obecnie ok. 120 osób, z czego ponad 100 przy produkcji.

— Dotychczas w firmie nie było praktycznie działu sprzedaży, a kolejnych odbiorców zdobywała dzięki rekomendacjom poprzednich — mówi dyrektor inwestycyjny THC.

To trzeba zmienić. Aby spółka rozwijała się w tempie, jakiego oczekuje nowy właściciel, konieczne będzie jednak zatrudnienie handlowców. Aludesign to już ósmy podmiot, który znalazł się w funduszu II THC.

— Jest to najpewniej ostatnia, może przedostatnia spółka, która trafiła do tego funduszu. Zgromadził on ok. 50 mln EUR, a oprócz tego przy inwestycjach posiłkował się długiem. W sumie zainwestował więc ok. 100 mln EUR — mówi Andrzej Różycki.

W inwestycyjnym portfolio funduszu II dominują spółki produkcyjne. Oprócz najnowszego nabytku, czyli wytwórczych komponentów aluminiowych, znalazły się w tam także firmy: Rockfin, Transsystem, Tomma, Mera Systemy, Dobrowolski, ELPLC oraz Flavourtec.

Drzwi na giełdę

— Zakupów do tego funduszu dokonywaliśmy od 2013 r. Wkrótce zatem przyjdzie pora, aby myśleć o pierwszych wyjściach. Równocześnie ze sprzedażą spółek z funduszu II, będziemy dokonywać zakupów do funduszu III, który dysponuje już sumą ok. 70 mln EUR i obecnie jest na etapie ostatnich formalności prawnych — deklaruje partner zarządzający w THC.

I w tym funduszu najwięcej ma być podmiotów z segmentu produkcyjnego. Podobnie zresztą było także w przypadku funduszu I, który dysponował sumą 45 mln USD. Tworzenie jego portfela zajęło aż kilkanaście lat — od 1998 do 2012 r. Fundusz był właścicielem (lub współwłaścicielem) dziewięciu podmiotów, spółek: Euroad, Radpol, Metalplast, Apreo, LiveChat, Saltcom, One-step, FAM oraz Ekobet. Ta ostatnia wciąż jest w portfelu, pozostałe zostały sprzedane, np. LiveChat, trafił cztery lata temu na warszawską giełdę.

— Udało się nam uzyskać bardzo wysoką stopę zwrotu. Łączne przychody suma ze sprzedaży tych podmiotów oraz obecna wycena rynkowa Ekobetu, który dopiero znajdzie nowego właściciela, to ok. 350 mln USD — mówi Andrzej Różycki. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wyniki spółek / Aludesign zachwycił Tar Heel Capital