Amerykańska gospodarka nadal podąża w złym kierunku

Tadeusz Stasiuk, MarketWatch
opublikowano: 17-03-2023, 15:41
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Według opublikowanego w piątek indeksu Conference Board, amerykańska gospodarka zmierza w kierunku recesji. Zapowiadający ją wskaźnik spadł w lutym 11-ty miesiąc z rzędu.

Fot. Daniel Hooper/Unsplash

Tzw. indeks wskaźników wyprzedzających (LEI), sygnalizujący kierunek zmian w największej gospodarce świata spadł w oszacowaniu na luty 2023 o 0,3 proc. Taki sam spadek odnotowano w styczniu i na tyle też opiewała mediana prognoz ekonomistów. Indykator zniżkuje nieprzerwanie już od marca 2022 r. wskazując niekorzystne zmiany i tendencje jakie następują w gospodarce.

Osiem z 10 wskaźników śledzonych przez Conference Board spadło w lutym.

Jak podkreślają eksperci, gospodarka USA zwolniła z powodu zakończenia stymulacji związanej z pandemią i skutków wysokiej inflacji, która zmusiła Rezerwę Federalną do podniesienia stóp procentowych.

Ostatnie zawirowania finansowe w amerykańskim sektorze bankowym nie są odzwierciedlone w danych LEI, ale mogą mieć negatywny wpływ na perspektywy, jeśli będą się utrzymywać.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane