Czytasz dzięki

Analitycy podwyższyli prognozę cen unijnych praw do emisji CO2

opublikowano: 12-07-2019, 13:34

Analitycy prognozują wyższą cenę praw do emisji CO2 w Unii Europejskiej (EUA) w tym i przyszłym roku, zwracając jednak uwagę na wiszące nad rynkiem krótkoterminowe zagrożenie wynikające z możliwości brexitu bez umowy, informuje Reuters.

Sondaż agencji pokazał, że rynek spodziewa się średniej ceny EUA wynoszącej 26,40 EUR za tonę w tym roku i 34,37 EUR w przyszłym. Oznacza to podwyższenie prognozy z kwietnia dla 2019 roku o 8,6 proc., a o 6,7 proc. dla 2020 roku. Analitycy tłumaczą podwyższenie prognoz zwiększonym popytem na EUA ze strony firm przemysłowych w związku z mniejszą liczbą darmowych zezwoleń dostępnych w nadchodzących latach.
Reuters zwraca uwagę, że ceny EUA wyraźnie rosną w tym roku, a benchmarkowy kontrakt w tym tygodniu był najdroższy od 11 lat, co wiązano z zabezpieczaniem się przez firmy użyteczności publicznej przed mniejszą podażą zezwoleń na aukcji w sierpniu.

Kluczowe znaczenie dla rynku EUA będzie miał brexit, a raczej to, jak się odbędzie. 

 - Po brexicie bez umowy możemy widzieć spadek cen dużo poniżej 20 EUR za tonę, co ustanowi nowy poziom odniesienia dla handlu – powiedział Reutersowi Trevor Sikorski, analityk Energy Aspects.

Agencja przypomina, że wyjście Wielkiej Brytanii bez umowy będzie oznaczać automatyczne porzucenie przez kraj systemu handlu pozwoleniami na emisję, co może skutkować zwiększoną podażą EUA należących do brytyjskich firm.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane