Analitycy Stratfor: energia przesłania austriackie przewodnictwo UE

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-01-2006, 16:28

Zakłócenie dostaw rosyjskiego gazu do odbiorców w Europie Zachodniej na tle sporu z Ukrainą, skłoniło przewodniczącą UE Austrię do zajęcia się kwestią energetycznej zależności Europy Zachodniej od rosyjskich źródeł energetycznych, kosztem innych spraw - napisali w poniedziałkowym komentarzu analitycy ośrodka badawczego Stratfor.

Zakłócenie dostaw rosyjskiego gazu do odbiorców w Europie Zachodniej na tle sporu z Ukrainą, skłoniło przewodniczącą UE Austrię do zajęcia się kwestią energetycznej zależności Europy Zachodniej od rosyjskich źródeł energetycznych, kosztem innych spraw - napisali w poniedziałkowym komentarzu analitycy ośrodka badawczego Stratfor.

    Na początku stycznia austriacka minister spraw zagranicznych Ursula Plassnik zapowiedziała, że jej rząd przygotuje raport na temat stanu dostaw surowców energetycznych do Europy Zachodniej.

    W ocenie analityków Stratforu raport uwypukli zależność krajów UE od dostaw rosyjskiego gazu i zaleci dwa projekty: budowę gazociągu z Iranu (tzw. gazociąg Nabucco) oraz budowę terminalu zdolnego do przyjmowania gazu w stanie płynnym w którymś z portów na Adriatyku.

    Do obu tych projektów Stratfor odnosi się z dystansem, wskazując na niewystarczający potencjał dostaw, jak też na polityczne trudności.

    Terminal przeładunku skroplonego gazu analitycy uznają za "szybki i tani", ponieważ Chorwacja i Węgry posiadają sieci gazociągowe zdolne do przesyłania gazu pod dużym ciśnieniem. Gaz mógłby być dowożony statkami z Płn. Afryki lub Bliskiego Wschodu.

    "Ujemną stroną projektu jest to, iż tą drogą mogłoby zostać dostarczone nie więcej niż 15 mld m sześc. gazu rocznie, podczas gdy same Węgry konsumują rocznie 13,3 mld m sześc. gazu" - zauważa Stratfor.

    "Nabucco" mógłby przesyłać do 30 mld m sześc. gazu rocznie, ale gazociąg Iran-Turcja-Bułgaria-Rumunia-Węgry (prawdopodobna trasa, pod Bosforem) musiałby wywołać zastrzeżenia polityczne z uwagi na napięte stosunki UE i USA z Iranem.

    "Wady projektu polegają na tym, że część krajów popierających projekt w założeniu: Austria, Węgry, Rumunia i Bułgaria mogłaby nie być skłonna do dokonania kosztownych inwestycji dla zrealizowania projektu, a dla niektórych zainteresowanych rządów zamiana zależności od Rosji na zależność od Iranu byłaby nieatrakcyjna" - dodają.

    Połączony potencjał przesyłowy gazu obejmujący terminal na Adriatyku i gazociąg z Iranu odpowiadałby ok. 1/4 tego, co UE importuje obecnie z Rosji (ok. 160 mld m sześc.).

    "Jeśli UE chce zmniejszyć swą zależność od importu gazu z Rosji, to będzie musiała wystąpić ze znacznie bardziej ambitnymi i kosztowniejszymi projektami niż te, które obecnie rozważają Austriacy" - stwierdzili analitycy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane