Czytasz dzięki

Asbis opiera się kryzysowi

opublikowano: 07-05-2020, 22:00

W I kw. dystrybutor IT wyraźnie poprawił wyniki. W całym 2020 r. roku sprzedaż może jednak spaść.

Asbis pierwszy kwartał może zaliczyć do udanych. Zysk netto grupy wzrósł o 35 proc. rok do roku do 2,3 mln USD, a przychody powiększyły się o 20 proc. do 500 mln USD. W pierwszych trzech miesiącach roku dystrybutor zanotował 54 proc. wzrostu sprzedaży dysków twardych, 47 proc. wzrostu w serwerach, a sprzedaż laptopów wzrosła o 29 proc. Najwięcej przychodów pochodziło ze sprzedaży smartfonów — 124,6 mln USD. Pomimo epidemii koronawirusa sprzedażtej linii produktowej urosła o 2 proc. rok do roku. Na drugiej pozycji znalazły się procesory, które wygenerowały 87,1 mln USD, czyli 23 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Na razie pandemia nie dotknęła Asbisu, jednak najwięcej sprzedaży grupa generuje w krajach byłego ZSRR, w tym w Rosji i na Ukrainie — w pierwszym kwartale odpowiadały za blisko 140 mln USD przychodów. Obostrzenia związane z koronawirusem pojawiły się tam relatywnie późno.

Asbis, na którego czele stoi Siergiej Kostevitch, liczy na utrzymanie
w bieżącym roku wysokiej rentowności i dodatnich przepływów operacyjnych.
Zobacz więcej

UMIARKOWANY OPTYMIZM:

Asbis, na którego czele stoi Siergiej Kostevitch, liczy na utrzymanie w bieżącym roku wysokiej rentowności i dodatnich przepływów operacyjnych. Fot. ARC

— Widzimy spadki na Ukrainie i w Kazachstanie — pandemia tam miała znaczniejsze skutki niż w Rosji. W Rosji kwarantanna zaczęła obowiązywać dużo później i nie dotknęła rynku detalicznego — mówi Costas Tziamalis, szef relacji inwestorskich Asbisu.

Spadek przychodów grupy w kwietniu nie był tak duży, jak spodziewał się zarząd, a w maju spodziewana jest natomiast wyższa sprzedaż niż w kwietniu.

— Obecnie obcerujemy odbicie na poszczególnych rynkach. Już w kwietniu ono nastąpiło w krajach Bliskiego Wschodu — informuje szef IR.

Asbis w ostatnim czasie zauważa duże zainteresowanie urządzeniami mobilnymi, w tym laptopami i tabletami, bo na większości rynków, na których działa, szkoły przeszły na zdalny tryb nauki. Nieźle wyglądała też sprzedaż smartfonów i procesorów. W ocenie Siergieja Kostevitcha, dyrektora generalnego Asbisu,pomimo tych pozytywnych sygnałów w całym roku sprzedaż może spaść.

— Naszym zdaniem w maju sytuacja powinna się unormować. Przewidujemy jednak, że sprzedaż w tym roku będzie niższa niż w ubiegłym, jesteśmy na to przygotowani. Zamierzamy utrzymać naszą silną pozycję rynkową oraz skupić się na pozyskiwaniu i obsłudze dużych projektów biznesowych — powiedział.

Costas Tziamalis jest jednak większym optymistą.

— Dużo będzie zależało od tego, jak poradzimy sobie w II kw. Pozostajemy pozytywnie nastawieni — po tym co widzieliśmy w kwietniu, spadek przychodów w 2020 r. nie jest przesądzony — ocenia.

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane