Audytor: Francja nie może ciąć podatków bez redukcji wydatków

opublikowano: 25-06-2019, 11:37

Francuski rząd nie może pozwolić sobie na dalsze obniżki podatków bez cięć wydatków na ich sfinansowanie i grozi mu niezrealizowanie i tak już rozwodnionych celów fiskalnych, ostrzega publiczny urząd kontroli, na który powołuje się Reuters.

Minister budżetu Gerard Darmanin poinformował, że rząd nadal planuje deficyt sektora publicznego w wysokości około 2 proc. w relacji do PKB w przyszłym roku po tymczasowym wzroście do 3,1 proc. w tym roku z powodu zmiany opodatkowania przedsiębiorstw.

Francja
fot. Fotolia

Darmanin stwierdził też, że rząd określił oszczędności w wysokości 5 mld EUR potrzebne do zrównoważenia zbliżających się cięć w podatku dochodowym. Ale niektórzy urzędnicy przyznają, że cel na rok 2020 wymyka się spod kontroli. Jedno ze źródeł rządowych podało, że bardziej prawdopodobny jest deficyt na poziomie 2,1-2,3 proc.

Tymczasem biuro audytowe stwierdziło, że cel 2 proc. nie uwzględniał wszystkich ustępstw, jakie prezydent Emmanuel Macron poczynił wobec demonstrantów z tzw. „żółtych kamizelek”, którzy przez ponad sześć miesięcy protestowali przeciwko wysokim podatkom, malejącej sile nabywczej i postrzeganej przez administrację elitarności.

Macron ogłosił w grudniu pakiet o wartości ponad 10 mld EUR  (11,4 mld USD), który ma na celu zwiększyć dochody najbiedniejszych pracowników i emerytów.

Audytor uważa jednak, że mało prawdopodobne jest, by plany sfinansowania cięcia przez zamknięcie luk podatkowych mogły zostać wprowadzone w przyszłym roku, co mogłoby w rezultacie dodać 0,3 punktu procentowego do deficytu.  Z kolei po 2020 r. rządowe plany ograniczenia deficytu w dużej mierze opierają się na oszczędnościach budżetowych, które do tej pory pozostały niejasne i nieokreślone, a tym samym zagrożone niezrealizowaniem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane