Czytasz dzięki

Australijczycy chcą zbadania medialnego monopolu Murdocha

opublikowano: 13-10-2020, 06:49

Ponad 180 tys. Australijczyków podpisało się pod petycją przygotowaną przez byłego premiera Kevina Rudda, wzywającą do zbadania dominacji Ruperta Murdocha w krajowych mediach, informuje AFP.

Chętnych do podpisania petycji było tak dużo, że zablokowali stronę internetową parlamentu, gdzie ją udostępniono. 

Zobacz więcej

Rupert Murdoch, fot. Bloomberg

News Corp., koncern medialny Ruperta Murdocha to największy gracz na australijskim rynku. Ma gazety w prawie każdym dużym mieście kraju, a także szereg innych czasopism oraz sieć telewizji kablowej. 

W swojej petycji Rudd nazywa koncern Murdocha „rakiem naszej demokracji”, który ma praktyczny monopol na krajowym rynku prasowym.

- Ta władza jest rutynowo wykorzystywana do atakowania przeciwników w biznesie i polityce przez mieszanie informacji z opiniami wydawców – głosi dokument. – To blokuje swobodę wypowiedzi i podważa debatę publiczną – dodaje.

AFP przypomina, że Rudd był premierem Australii w latach 2007-2010, a potem krótko w 2013 roku. Od dawna krytykuje koncern Murdocha za, jego zdaniem, prowadzenie kampanii przeciwko politycznym przeciwnikom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, AFP

Polecane