Aviva chce sprzedać włoskie i francuskie oddziały

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 15-02-2021, 12:33

Aviva zamierza pozbyć się przynajmniej części włoskiego i francuskiego biznesu. Brytyjski ubezpieczyciel liczy, że sprzedaż tamtejszych oddziałów zasili kwotę około 6 mld EUR jaką firma planuje pozyskać z dezinwestycji.

Jason Alden

Źródła agencji Bloomberg twierdzą, że Aviva prowadzi zaawansowane już negocjacje ws. sprzedaży włoskiej działalności w zakresie ubezpieczeń na życie. Faworytem do jej przejęcia jest francuska CNP Assurances. Tymczasem niemiecki gigant segmentu ubezpieczeń, koncern Allianz ma być zainteresowany przejęciem ogólnej jednostki ubezpieczeniowej Avivy na Półwyspie Apenińskim.

Szacuje się, że sprzedaż obu biznesów może przynieść Avivie ponad 1 mld EUR łącznie.

Dodatkowo Aviva też planuje zmniejszenie zaangażowania na francuskim rynku. W tym przypadku agencyjne źródła mówią, że liderem przejęcia jest - jak na razie - francuski ubezpieczyciel wzajemny Macif. Na jego korzyść ma przemawiać to, że jest obecny na lokalnym rynku. Konkuruje on Eurazeo, które negocjuje z włoskim Generali w temacie potencjalnego połączenia sił. Wartość francuskiego biznesu wyceniana jest na około 3 mld EUR.

Jak pisze Bloomberg, ewentualne przejęcie Aviva France byłoby dla Macif największą transakcją w historii.

Dezinwestycje są częścią planu dyrektor generalnej Aviva, Amandy Blanc, mającego na celu poprawę ceny akcji notowanego na giełdzie w Londynie ubezpieczyciela poprzez odciążenie aktywów niezwiązanych z podstawową działalnością.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane