Czytasz dzięki

Bahrajn szykuje się do kolejnej sprzedaży długu

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 08-09-2020, 14:48

Bahrajn, jeden z emiratów znad Zatoki Perskiej ruszył z przygotowaniami do kolejnej sprzedaży obligacji. Do przeprowadzenia emisji właśnie wynajął banki, donosi Reuters.

Będzie to druga, po majowej, która przyniosła 2 mld USD wpływów, sprzedaż długu przez Bahrajn w tym roku. Na razie nie ujawniono wielkości oferty.

Wśród wynajętych przez emirat instytucji są ABC, Citi, Gulf International Bank, HSBC, National Bank of Bahrain i Standard Chartered. Sprzedaż ma mieć charakter wielotranszowy. Planowana jest emisja siedmioletnich obligacje sukuk (zgodne z prawem szariatu), a także 12-letnich i/lub 30-letnich obligacji konwencjonalnych na warunkach rynkowych.

Przed dwoma laty emirat, dzięki pomocy sąsiednich krajów, uniknął bankructwa. Został wsparty pakietem pomocowym o wartości 10 mld USD.

Jak podaje Reuters, na koniec pierwszego półroczna 2020 r. zadłużenie Bahrajnu w relacji do PKB wynosiło 114,9 proc. i obejmowało 23,141 mld USD zewnętrznego długu publicznego i 14,355 mld USD krajowego długu publicznego brutto. Z kolei rezerwy walutowe, wliczając w nie złoto wyniosły „jedynie 1,87 mld USD, co pozwala na zaledwie nieco ponad 1-miesięczne finansowanie importu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane