Bajeczny Tyrol

Partnerem publikacji Tyrolska Organizacja Turystyczna Tirol Werbung
opublikowano: 09-11-2022, 14:49
aktualizacja: 18-11-2022, 09:32
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Alpejskie szczyty w słońcu i biały śnieg pod nartami. Długie, szerokie zjazdy, zapierające dech widoki, endorfiny i adrenalina - tym kusi turystów austriacki Tyrol.

@ Tirol Werbung / Manfred Jarisch
@ Tirol Werbung / Manfred Jarisch

Austriacki Tyrol to najlepsze miejsce do nieziemskiej jazdy na nartach. Wielokilometrowe, szerokie, malownicze stoki, monumentalne Alpy o strzelistych szczytach, przełęcze i doliny, baśniowa atmosfera białych połaci. Austria, Alpy, Tyrol – to prawdziwa zima i skrzący się śnieg, a gdzieś daleko, w dole, dachy stacji gondoli i te wagoniki bezszelestnie sunące w powietrzu ze stoku na stok, z dołu na górę. To obietnica niezapomnianej jazdy na nartach, wspaniałej zabawy, przygody, wyzwań.

@ Tirol Werbung/Ramon Haindl
@ Tirol Werbung/Ramon Haindl

Kraina ze snów

Nartostrady w ponad 80 ośrodkach narciarskich w Tyrolu liczą łącznie blisko trzy i pół tysiąca kilometrów. Można szaleć na śniegu cały dzień dzięki połączeniom tras i możliwości zjedzenia lunchu na słonecznym tarasie schroniska na stoku. Część nartostrad to trudne, strome, szybkie zjazdy. Część – wręcz stworzone dla rodzin z dziećmi, odpowiednie dla początkujących. A wszystkie perfekcyjnie przygotowane i połączone ultranowoczesnymi wyciągami. To miejsca przyjazne narciarzom, dające poczucie, że to dla nich, że są tu mile widziani.

Top ośrodków narciarskich

Największym połączonym regionem narciarskim w Austrii jest ośrodek St. Anton am Arlberg. Proponuje ponad 300 kilometrów nartostrad. Uważany za kolebkę narciarstwa alpejskiego, od ponad 100 lat uchodzi za mekkę sportów zimowych. Jeden z największych i najbardziej znanych ośrodków narciarskich w całych Alpach, z długą tradycją.

Warto wiedzieć, że na zboczach Rendla znajduje się jedyna w Tyrolu via ferrata, czynna zimą. Ta trasa wspinaczkowa ubezpieczona jest stalową liną zakotwiczoną w skale oraz ciągiem stalowych uchwytów i podpórek. Prowadzi na wysokość 2732 m. Przeprawa zimowa tą trasą to duże wyzwanie, ale widoki na górze z nawiązką zrekompensują wysiłek. Najlepsze czeka jednak na końcu; ze szczytu można zjechać na nartach z powrotem do ośrodka szerokimi trasami off piste. Warto więc przypiąć narty do plecaka!

St. Anton am Arlberg @Tirol Werbung/Manfred Jarisch
St. Anton am Arlberg @Tirol Werbung/Manfred Jarisch

Drugi na naszej liście SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental oferuje zróżnicowane trasy dla narciarzy i snowboardzistów o wszystkich stopniach trudności. W miesiącach zimowych również wiele innych atrakcji poza stokami. Ośrodek jest tak duży, że nawet jego bywalcy wciąż odkrywają nowe stoki i czarowne miejsca. W sumie SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental obejmuje dziewięć wiosek, w tym Brixen im Thale, Going i Söll, z których startują najnowocześniejsze wyciągi i kolejki linowe.

Atrakcją ośrodka jest romantyczna wioska Igloo położona na szczycie kolejki linowej w Hochbrixen, obok restauracji Panoramarestaurant Bergkaiser. Doświadczeni narciarze, szukający zastrzyku adrenaliny, mogą sprawdzić swoje umiejętności na czarnej trasie prowadzącej w dół z Choralpe. Jej maksymalne nachylenie sięga 80 proc.!

@SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental/Mathaeus Gartner
@SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental/Mathaeus Gartner

Niektórzy twierdzą, że narciarstwo wynaleziono w Kitzbühel, trzecim ośrodku na naszej liście. Jedno jest pewne: coroczne zawody w zjeździe FIS na górze Hahnenkamm to bez wątpienia najbardziej znany wyścig narciarski na świecie, który doczekał się nawet własnej produkcji filmowej! („Streif: One Hell of a Ride”). Na zawody w styczniu do Kitzbühel zjeżdżają nie tylko najlepsi zawodnicy świata. Wielkim fanem zarówno samego wydarzenia, jak i miejsca jest m.in. Arnold Schwarzenegger.

Doskonale przygotowane trasy narciarskie, najnowocześniejsze wyciągi, a także mnóstwo przytulnych schronisk górskich sprawia, że Kitzbühel zasługuje na podium. Doświadczeni narciarze nie powinni przegapić szansy na zjazd ze Streifu – jedną z najtrudniejszych tras wyścigowych na świecie. Chociaż stoki ośrodka sięgają „jedynie” do około 2000 m, Kitzbühel oferuje od grudnia do kwietnia idealne warunki śniegowe.

Kitzbühel Tourismus

Ekstremalne wyzwania

Harakiri to najsłynniejsza czarna trasa w Tyrolu. Stroma, do 78 proc. nachylenia, półtora kilometra wyjątkowego napięcia i skoncentrowania. Bo zjazdu na plecach nie da się łatwo zatrzymać. Trudna, niebezpieczna trasa, stanowi wyzwanie nawet dla doświadczonych narciarzy. Gwarantuje sporą dawkę adrenaliny. Dodatkowy efekt dają fantastyczne widoki na panoramę gór, najsilniejsze emocje gwarantuje jednak spojrzenie w dół trasy. To nie miejsce dla osób o słabych nerwach! Harakiri jest jedną, ale nie jedyną z wielu spektakularnych czarnych tras w Tyrolu. Do ich pokonania nie jest wymagany specjalny sprzęt, ale krawędzie nart powinny być ostre jak brzytwa, a umiejętności i technika jazdy – co najmniej znakomite. Wtedy można udać się na kolejne legendarne trasy, jak Schwarze Schneid na lodowcu Sölden, słynna trasa wyścigowa Streif w Kitzbühel czy Diretissima w Serfaus-Fiss-Ladis.

Tirol Werbung/Christina Schwemberger

Termy i baseny

Nad cudownym wpływem spa na mięśnie i stawy, szczególnie zimą, po nartach, nie ma potrzeby się rozwodzić… Udowodniony empirycznie. Strefy wellness są we wszystkich cztero- i pięciogwiazdkowych hotelach Tyrolu, ale jest też kilka niezależnych kompleksów z basenami, termami, sauną itp. Właściwie prawie każda tyrolska dolina ma swoje termy. Powstało dotychczas siedem dużych ośrodków termalnych wyposażonych w podgrzewane baseny – wewnętrzne i zewnętrzne – zjeżdżalnie i inne atrakcje wodne (z uwzględnieniem rozwiązań dla dzieci), zestawy saun, pokoje relaksacyjne itd. Największy i najbardziej popularny jest kompleks Aqua Dome w dolinie Ötztal.

Dodatkową frajdą przy korzystaniu z nich jest to, że pływając w basenie, można podziwiać górski krajobraz za panoramicznymi oknami obiektu. Chyba że akurat przebywamy w zewnętrznej strefie kompleksu – wtedy “oddychamy górami”.

Aqua Dome/Längenfeld
Skipass

Dostępne są różne wersje skipassów, zależnie od liczby dni i zasięgu, czyli czasu i miejsc jazdy na nartach. Najbardziej „wypasioną” opcją jest Snow Card Tirol. Z tym karnetem można korzystać bez ograniczeń przez cały sezon narciarski ze wszystkich wyciągów narciarskich w Tyrolu.

Okres ważności: od 01.10.2022 do 15.05.2023

Snow Card Tirol to karnet przeznaczony dla osób, które planują spędzić więcej niż 2 tygodnie w sezonie na nartach.

Zaplanuj swój rodzinny urlop narciarski na: https://www.tyrol.pl/atrakcje-turystyczne/tyrol-dla/rodzin

Tirol Werbung / Manfred Jarisch
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane