Bank Anglii: rządowe reformy ubezpieczeniowe zwiększą ryzyko dla sektora

  • Alicja Skiba
opublikowano: 07-03-2023, 10:33
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Andrew Bailey, prezes Banku Anglii, stwierdził, że plany rządu dotyczące reformy zasad kapitałowych sektora ubezpieczeniowego zwiększają o ok. 20 proc. roczne ryzyko upadłości w sektorze ubezpieczeń na życie - przekazał Bloomberg.

Prawdopodobieństwo fiska biznesowego wzrośnie do 0,6 proc. z 0,5 proc., jeśli zostaną wdrożone rządowe plany reformy zasad Solvency II (Wypłacalność II), oświadczył Bailey w liście do Komisji Skarbu.

Zauważył również, że gdyby z kolei zrealizowany został projekt reformy przygotowany przez bank centralny “spełniłaby się mniej niż połowa oszacowanych szkód”.

Bank Anglii chce zaostrzenia zasad Solvency II

Brytyjski Urząd ds. Regulacji Ostrożnościowych (PRA) oparty o bank centralny przez dłuższy czas sprzeciwiał się deregulacji Solvency II i argumentował, że prawo powinno wręcz zostać zaostrzone w niektórych obszarach.

“Kluczowe decyzje będą należały teraz do Parlamentu i będziemy je wdrażać” - zapewniał wówczas PRA.

“Turbo doładowanie” wzrostu brytyjskich banków

Zmiany, które proponuje rząd są częścią planu, który ma na celu wzmocnienie branży finansowej w kraju. Kanclerz skarbu Jeremy Hunt przygotował w grudniu ubiegłego roku około 30 reform, które w założeniu “turbo doładują” wzrost krajowych banków, ubezpieczycieli i menedżerów aktywów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: skib/, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane