Czytasz dzięki

Bank centralny Szwajcarii prawdopodobnie znów interweniował

opublikowano: 06-04-2020, 13:02

Depozyty na żądanie w banku centralnym Szwajcarii wzrosły w ubiegłym tygodniu w stopniu, który sugeruje iż mogło dojść do interwencji na rynku walutowym, donosi Reuters.

Depozyty na żądanie, czyli pieniądze banków komercyjnych zaparkowane w Szwajcarskim Banku Narodowym (SNB), wzrosły w ubiegłym tygodniu do 627.165 mld CHF. Były o ok. 11,6 mld CHF wyższe niż tydzień wcześniej. To drugi pod względem wielkości ich wzrost w okresie ostatnich 12 miesięcy. 

Zobacz więcej

Szwajcarski Bank Narodowy (SNB)

Bloomberg

Reuters zwraca uwagę, że frank szwajcarski, którego umocnienie szkodzi szwajcarskim eksporterom i uderza w gospodarkę kraju, ustabilizował się na poziomie ok. 1,055 za euro w ostatnich dniach. 

Niektórzy ekonomiści uważają, że wcale nie musiało dojść do interwencji. W ich ocenie wzrost depozytów na żądanie mógł być spowodowany potrzebą zwiększenia przez bank centralny płynności dostępnej dla banków komercyjnych poprzez mechanizm refinansowania stworzony z powodu pandemii

- SNB wspiera gospodarkę płynnością, ale nie jest jasne, jak mocno wspiera eksport przez interwencje i jak bardzo wspiera krajową gospodarkę innymi działaniami – powiedział Reutersowi Alessandro Bee, ekonomista UBS.

Maxime Botteron, ekonomista Credit Suisse uważa, że depozyty mogły wzrosnąć także z operacjami płynnościowymi SNB mającymi zapobiec zbyt dużej rozbieżności stopy pożyczek międzybankowych SARON i stopy polityki monetarnej, wynoszącej minus 0,75 proc.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane