Bank centralny USA: Im silniejsza wiara w piekło, tym mniejsza korupcja

opublikowano: 28-07-2004, 07:03

W krajach, w których powszechna jest wiara w piekło jest najmniejsza korupcja. Ponadto ich mieszkańcy są przedsiębiorczy, a standard życia wyższy niż gdzie indziej - wynika z opublikowanego we wtorek raportu banku centralnego USA (Rezerwy Federalnej - Fed) z Saint Louis.

Regionalny oddział Fed w St. Louis przeanalizował gospodarkę w 35 krajach, w tym w USA, państwach europejskich, Japonii, Indiach, Turcji i stwierdził, że na przykład w Stanach Zjednoczonych, gdzie wiarę w piekło deklaruje 71 proc. obywateli, produkt krajowy brutto na głowę mieszkańca należy do najwyższych na świecie. W Irlandii, niewiele ustępującej USA pod względem wysokości PKB, w piekło wierzy 53 proc ludzi.

"Wydaje się, że w krajach gdzie duży odsetek ludności wierzy w piekło korupcja jest mniejsza, a poziom życia wyższy", oznajmił w swojej publikacji Fed z St. Louis.

"W ogóle nie jestem zaskoczona wynikami tych badań. Zakorzeniona w kulturze wiara w istnienie piekła lub innej wiecznej kary zniechęca do czynienia zła" - skomentowała wyniki badań EilenLindner z Narodowej Rady Kościołów USA.

Badanie miało dwa etapy. Na początku naukowcy zanalizowali zależność między wiarą w piekło a częstością korupcji. Następnie zbadali związek między łapownictwem a wysokością PKB i doszli do wniosku, że "kraje o stosunkowo niskim poziomie korupcji mają dość wysoki PKB w przeliczeniu na głowę mieszkańca".

Wtorkowy raport Rezerwy Federalnej nie wszystkich jednak przekonał. Przewodnicząca Stowarzyszenia Amerykańskich Ateistów Ellen Johnson nazwała go "najnowszą sztuczką" środowisk religijnych. "Nie mogę sobie wyobrazić, żeby wiara w mityczne byty albo inne nieistniejące rzeczy miała cokolwiek wspólnego z biznesem. Jak to się ma do przemysłu pornograficznego? On z pewnością przyczynia się do wzrostu gospodarczego" - zapytała retorycznie Johnson.

sk/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Bank centralny USA: Im silniejsza wiara w piekło, tym mniejsza korupcja