Bank Grecji chce zmniejszyć poziom złych długów w bankach

opublikowano: 14-11-2018, 12:18

Grecki bank centralny pracuje nad planem, który ma pomóc bankom w zmniejszeniu złych długów o połowę. To najnowsze z serii działań mających na celu przywrócenie zaufania do systemu finansowego tego kraju.

Zgodnie z propozycją greccy pożyczkodawcy przekazaliby około połowę swoich odroczonych wierzytelności podatkowych spółce celowej, która następnie sprzedałaby obligacje i wykorzystałaby uzyskane dochody do wykupu od pożyczkodawców około 42 mld EUR (47 mld USD) złych długów, wynika z poufnych informacji do jakich dotarła agencja Bloomberg. Potwierdzają je wypowiedzi czołowych przedstawicieli greckiego sektora finansowego.

Pilnie potrzebujemy czegoś w rodzaju złego banku, firmy zarządzającej aktywami - powiedział szef Banku Grecji Yannis Stournaras. Dodaje, że kierowana przez niego instytucja próbuje teraz opracować plan, pozwalający skorzystać z odroczonego kredytu podatkowego lub roszczeń banków w stosunku do państwa. To forma pomocy państwa, która została już zatwierdzona – wyjaśnił Stournaras.

Roszczenia podatkowe greckich pożyczkodawców stanowią obecnie większość ich kapitału. Jako roszczenia wobec państwa przyznano im rekompensatę strat poniesionych w związku z restrukturyzacją zadłużenia kraju. 

Nie jest jasne, czy inwestorzy mieliby jednak apetyt na obligacje poparte tymi roszczeniami.

Akcje greckich banków spadły w tym roku o około 40 proc. w wyniku utrzymujących się wątpliwości, że mogą sobie nie poradzić z górą złych długów utrzymującą się od najostrzejszej recesji, która zmusiła kraj do zwrócenia się o międzynarodową pomoc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu