Bank Izraela zaskoczył podwyżką stóp

opublikowano: 26-11-2018, 17:12

Bank of Israel podniósł nieoczekiwanie swoją referencyjną stopę procentową do 0,25 proc. Tym samym, zaskakując rynek, zamknął prawie czteroletni okres rekordowo niskich kosztów finansowania zewnętrznego.

W oświadczeniu towarzyszącym decyzji w sprawie stóp procentowych bank ocenił, że koszty finansowania zewnętrznego wzrosną w sposób "stopniowy i ostrożny". W reakcji na te doniesienia szekel zyskał aż 0,8 proc. w stosunku do dolara, odzyskując część strat poniesionych od ostatniej decyzji o stopach z 8 października.

Bank uzasadnił swoje działanie wzrostem inflacji, ale musi brać pod uwagę również  spowolnienie wzrostu gospodarczego. 

Byliśmy bliscy podjęcia tej decyzji ostatnim razem, ale dopiero teraz uważamy, że jesteśmy w pełni gotowi, a gospodarka dojrzała do tej zmiany – powiedziała Nadine Baudot-Trajtenber, urzedująca szefowa Basnku Izraela, którą 24 grudnia zastąpi na stanowisku Amir Yaron, profesor finansów na Wharton School of the University of Pennsylvania.

Zauważyła, że wzrost gospodarczy utrzymuje się w "dobrym tempie", a inflacja ustabilizowała się na najniższym poziomie od 1 do 3 procent pasma docelowego.

Przed oczekiwaniem

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu