Bank Pocztowy: dopiero w II połowie roku możemy mieć wyraźne ożywienie w gospodarce

PAP
opublikowano: 11-02-2021, 15:25

Polska gospodarka powinna powrócić w tym roku na ścieżkę wzrostu, ale ze względu na to, że restrykcje mogą być wydłużane w czasie, dopiero w drugiej połowie br. możemy zobaczyć wyraźne ożywienie - prognozuje główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek.

Komisja Europejska prognozuje, że w 2021 r. PKB Polski wzrośnie o 3,1 proc., podczas gdy jeszcze jesienią szacowała wzrost o 3,3 proc. Według danych KE recesja w Polsce w zeszłym roku była jedną z najniższych w Unii Europejskiej.

W 2020 r. PKB Polski spadł o 2,8 proc., tymczasem jesienią prognozowano, że polska gospodarka zmniejszy się 3,6 proc.

Według danych KE spadek PKB w Polsce był jednym z najniższych w UE. Najmniejszą recesję zanotowała Litwa - spadek PKB o 0,9 proc., a następnie Polska ze spadkiem o 2,8 proc. W 2020 r. spadek PKB poniżej progu 3 proc. zanotowały też Estonia i Szwecja (po 2,9 proc.).

Główna ekonomistka Banku Pocztowego komentując dla PAP prognozy Komisji wskazała, że są one ostrożne, co nie jest bezzasadne, gdyż nadal funkcjonujemy w warunkach pandemicznych.

"Pandemia koronawirusa nadal trwa, w wielu krajach - w tym u naszego głównego partnera handlowego, tj. w Niemczech - przedłużane są lockdowny bądź utrzymywane restrykcje. W Polsce także aktywność gospodarcza jest nadal ograniczona i nie wiadomo kiedy nastąpi powrót do jej pełni" - zwróciła uwagę.

Kurtek przyznała, że potężnym orężem w walce z COVID-19 jest szczepionka, lecz jak zauważyła, proces wszczepiania będzie trwał dłużej niż się tego spodziewano. Mogą się pojawić również "niespodzianki" w postaci kolejnych mutacji wirusa. Nie wiadomo też, czy aktualne szczepionki będą zapobiegały ich rozprzestrzenianiu - dodała.

"Polska gospodarka powinna powrócić w tym roku na ścieżkę wzrostu, wszyscy na to liczymy, ale ze względu na to, że restrykcje mogą być wydłużane w czasie, dopiero w drugiej połowie br. możemy zobaczyć wyraźne ożywienie" - oceniła ekonomistka.

Dodała, że prognoza KE dotycząca wzrostu PKB w Polsce w 2021 r. na poziomie 3,1 proc. jest zbliżona do jej prognozy na poziomie 3 proc. "Przy czym zgadzam się z KE, że bilans ryzyk jest w górę, czyli że może to być - w sprzyjających okolicznościach - wyższe tempo wzrostu" - podsumowała.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane