Bank Światowy: potrzeba więcej środków na walkę z ptasią grypą

(Marek Druś)
opublikowano: 04-12-2006, 16:40

W globalnej walce z ptasią grypą kluczowe znaczenie mają szybkie i sprawiedliwe rekompensaty dla hodowców drobiu - oświadczyli w poniedziałek eksperci. W ocenie Banku Światowego na walkę z ptasią grypą potrzeba będzie dodatkowo 1,2-1,5 mld dolarów w najbliższych 2-3 latach.

W globalnej walce z ptasią grypą kluczowe znaczenie mają szybkie i sprawiedliwe rekompensaty dla hodowców drobiu - oświadczyli w poniedziałek eksperci. W ocenie Banku Światowego na walkę z ptasią grypą potrzeba będzie dodatkowo 1,2-1,5 mld dolarów w najbliższych 2-3 latach.

Autorzy raportu opublikowanego przed szczytem Banku Światowego (BŚ), Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) i Międzynarodowego Instytutu Badawczego Żywności, Rolnictwa i Ochrony Środowiska (IFPRI) i przed spotkaniem donatorów apelują o skuteczniejsze programy rekompensat, aby hodowcy drobiu nie wahali się ze zgłaszaniem władzom zachorowań drobiu.

Od roku 2003 ptasia grypa zabiła lub zmusiła do prewencyjnego uboju - jak się ocenia - 250 mln sztuk drobiu hodowlanego, głównie w Azji.

Wysokość odszkodowań dla hodowców i sposoby ich wypłacania będą kluczowymi tematami szczytu poświęconego ptasiej grypie, który odbędzie się 6-8 grudnia w Bamako, stolicy Mali (Afryka Zachodnia). Zostaną poddane ocenie dotychczasowe programy walki z ptasią grypą i przygotowania na wypadek pandemii wśród ludzi. Odbędzie się też jednodniowa konferencja poświecona zbieraniu dodatkowych funduszy na ich finansowanie.

Raport zaleca, aby społeczność międzynarodowa przygotowała się na finansowanie odszkodowań dla hodowców drobiu w krajach nie mających środków na wypłaty dla swoich farmerów - eksperci uważają, że kontrola nad ptasią grypą leży w interesie przemysłu drobiarskiego w krajach rozwiniętych.

W raporcie zaapelowano też o szybkie wypłaty odszkodowań w wysokości 75-90 proc. wartości traconego stada, co powinno sprawić, że hodowcy nie będą zwlekać z informowaniem władz o pojawieniu się choroby na fermach. Powinno być to połączone ze ścisłym nadzorem i kontrolą transportu drobiu, aby zapobiec składaniu wniosków o odszkodowanie przez hodowców spoza strefy objętej prewencyjnym ubojem. "Doświadczenie podpowiada, że programy rekompensat są szczególnie narażone na oszustwa, błędy i nadużycia" - przypomina raport.

Zdaniem ONZ-owskiego koordynatora do spraw grypy Davida Nabarro wysiłki na rzecz opanowania ptasiej grypy powiodą się dopiero dzięki pełnej i szybkiej współpracy farmerów, udziałowców i wszystkich, którzy "żyją z drobiu".

W osobnym raporcie BŚ poinformował, że w nadchodzących 2-3 latach na walkę z ptasią grypą potrzeba będzie dodatkowo 1,2-1,5 mld dolarów oprócz obiecanych w styczniu w Pekinie 1,9 mld dol. W ocenie ekspertów kwoty te to zaledwie ułamek kosztów poważnej pandemii ptasiej grypy wśród ludzi, które wyniosłyby 1,5-2 bln dolarów.

Największe potrzeby mają kraje Afryki subsaharyjskiej, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, co jest efektem zarówno szerzenia się ptasiej grypy, jak i relatywnie niskiego stanu usług weterynaryjnych i publicznej służby zdrowia w większości krajów tych regionów.

Raport zauważa, że wysoce zjadliwy szczep wirusa ptasiej grypy, H5N1, zabił w tym roku już 76 ludzi - niemal tyle samo co w ciągu trzech poprzednich lat. Ptasia grypa rozszerzyła się na 55 krajów, w porównaniu z 16 w końcu ubiegłego roku.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane