Banki z Wall Street oskarżane o "ustawianie" aukcji obligacji USA

opublikowano: 16-11-2017, 19:42
aktualizacja: 16-11-2017, 19:43

Pozew, który trafił do sądu federalnego na Manhattanie oskarża banki z Wall Street o porozumiewanie się na chat-roomach i wymienianie się poufnymi informacjami o klientach w celu "ustawiania" aukcji obligacji skarbowych USA.

Dzięki dogadywaniu się między sobą banki osiągały duże zyski i zarabiały kosztem klientów, twierdzą stojące za pozwem fundusze emerytalne i bogaci inwestorzy indywidualni. Pozew o statusie zbiorowego jest kontynuacją sprawy z lipca 2015 roku, uzupełnionej o nowe dowody z poufnych źródeł, ale także od jednego z banków, który był pozwany wcześniej i teraz współpracuje z pozywającymi.

Banki miały manipulować rynkiem obligacji skarbowych USA od lat do momentu ujawnienia przez media w czerwcu 2015 roku dochodzenia rządowego w tej sprawie. Fundusze emerytalne twierdzą także, że banki dokonywały manipulacji na rynku wtórnym obligacji skarbowych USA od początku lat 90. ubiegłego wieku poprzez ścisłą kontrolę elektronicznych platform transakcyjnych, co uniemożliwiało prawdziwą i pełną konkurencję na rynku.

Wśród oskarżanych banków są m.in. Goldman Sachs, Morgan Stanley, Royal Bank of Scotland, BNP Paribas i UBS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Banki z Wall Street oskarżane o "ustawianie" aukcji obligacji USA