Bass: G20 nie jest ważne, ale następne cła wprowadzone przez USA

opublikowano: 26-06-2019, 16:35

Inwestorzy nie powinni przykładać tak dużej wagi do najbliższego szczytu G20, bo nie wydarzy się tam nic ważnego, uważa ceniony amerykański inwestor Kyle Bass, założyciel Hayman Capital Partners.

Na rynku rosła ostatnio wiara, że zbliżający się szczyt G20 w Japonii będzie przełomowy, a spotkanie prezydentów USA i Chin otworzy drogę do zakończenia wojny handlowej porozumieniem. W środę sekretarz skarbu Steven Mnuchin powiedział, że umowa jest „dogadana na 90 proc.”, co umocniło optymizm inwestorów.

- Nie wyobrażam, żeby cokolwiek było załatwione – powiedział Bass. 

Jego zdaniem, strony mogą uzgodnić plan nowych rozmów, aby poprawić nastroje inwestorów, ale zawarcie umowy nie jest obecnie ani w interesie prezydenta USA, ani prezydenta Chin. Bass uważa, że Xi Jinping może chcieć przeczekać   prezydenturę Donalda Trumpa licząc iż nie zostanie on wybrany w 2020 roku. Z drugiej strony Trump może cierpliwie czekać na taką wersję umowy, która będzie zawierała efektywne mechanizmy jej stosowania, a także powodowała istotne zmiany w chińskim prawie.

- Jeśli Trump zgodzi się na niedoskonałą umowę, będzie atakowany zarówno z lewej, jak i prawej strony – powiedział  Bass.

Oczekuje, że ostatecznie dojdzie do objęcia w USA cłem pozostałej części importu z Chin. Uważa jednak, że ekonomiczne efekty ceł nie są istotne patrząc na wielkość gospodarek USA i Chin. Bass uważa, że inwestorzy powinni martwić się spowolnienia chińskiej gospodarki z powodu rosnących wynagrodzeń oraz kosztów ubezpieczenia i transportu morskiego. Ograbi to Chiny z wieloletniej przewagi, polegającej na byciu największym na świecie dostawcą dóbr.

- W wielu przypadkach jest taniej produkować w Meksyku i dostarczać to do USA – powiedział Bass.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane