BBI Seed Fund wchodzi w turystykę

Grzegorz Nawacki
opublikowano: 04-05-2010, 00:00

Fundusz wpierający start-upy ma za sobą trzy inwestycje. W tym roku planuje jeszcze trzy. Do wydania ma 30 mln zł.

Fundusz wpierający start-upy ma za sobą trzy inwestycje. W tym roku planuje jeszcze trzy. Do wydania ma 30 mln zł.

Origami System, sieć kooperacyjna, która łączy biura podróży z operatorami — to najnowsza inwestycja funduszu BBI Seed Fund. Spółka chce złączyć w sieć około 1 tys. niezależnych biur podróży — agenci po dołączeniu do sieci otrzymują dostęp do nowoczesnego systemu IT do rezerwacji i rozliczeń, a także lepsze ceny wycieczek. Touroperatorzy dostają dostęp do sieci oraz gwarancję płatności. Origami zarabia na prowizji od sprzedaży. Za projektem stoi także Piotr Multan, założyciel giełdowego Travelplanet. Wartość inwestycji wyniosła 3,75 mln zł, a większość udziałów ma fundusz.

— Widzimy ogromny potencjał w projekcie, koncepcja jest rozbudowana i dobrze przemyślana, a podobny system sprawdza się na innych rynkach w Europie. Twórcy projektu mają szcególną wiedzę i doświadczenie w branży — tłumaczy Marcin Majewski, członek zarządu funduszu.

BBI Seed Fund inwestuje w firmy na wczesnym etapie rozwoju, w tym start-upy. Powstał we współpracy z Krajowym Funduszem Kapitałowym. Do wydania ma jeszcze ponad 30 mln zł.

— W tym roku planujemy jeszcze trzy-cztery inwestycje i po trzy w 2011 i 2012 r. W połowie 2013 r. zakończymy proces inwestycyjny i zaczniemy wychodzić ze spółek, na co mamy czas do końca 2017 r. — mówi Marcin Majewski.

Fundusz inwestuje w projekt do 1,5 mln EUR (6 mln zł). Najbardziej interesują go te z obszaru IT, telekomunikacji, biotechnologii, ochrony środowiska i technologii materiałowych. Zarządzający funduszem przekonują, że dają dużo więcej niż tylko pieniądze.

— Zgłaszają się do nas osoby, które mają ciekawy pomysł, ale nie potrafią go skomercjalizować. Nie są też przygotowani do zarządzania firmą. My w tym pomagamy — dodaje Piotr Sławski, członek zarządu BBI Seed Fund.

— Nie tylko wyszukujemy ciekawe projekty, ale również wspieramy je w rozwoju. Bardzo aktywnie włączamy się w codzienne zarządzanie spółką, organizujemy kontakty spółki z klientami — mówi Marcin Majewski.

Fundusz działa od lipca 2008 r. W tym czasie przeanalizował około 400 projektów. Origami to trzecia inwestycja funduszu. Wcześniej za 2,3 mln zł fundusz objął 49 proc. udziałów w Listonic, firmie, która opracowała aplikację do zakupów — konsumenci korzystają z wirtualnej listy zakupów, a sklepy i producenci mają kanał komunikacji reklamowej. Pierwszą inwestycją był Billbank, operator platformy irachunki.pl, która umożliwia otrzymywanie rachunków za prąd, gaz czy telefon drogą elektroniczną, archiwizowanie i płatności. BBI Seed Fund udowodnił już, że potrafi nie tylko wyszukać projekt, ale też go skomercjalizować. Listonic jest pierwszą inwestycją wspartą przez KFK, która wypracowała przychody z działalności operacyjnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane