BCC: Ograniczenie deficytu na 2005 r. odbywa się przez podwyższanie podatków

opublikowano: 20-09-2004, 14:26

Ograniczenie nierównowagi budżetowej w projekcie budżetu na 2005 rok odbywa się za pomocą podwyższania podatków i opłat parapodatkowych, a nie w wyniku zmian systemowych - uważa prezes Business Centre Club (BCC) Marek Goliszewski.

Goliszewski powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w siedzibie BCC, że przedsiębiorców niepokoi, że w projekcie

zapisano wzrost akcyzy na benzynę, olej napędowy i gaz, co może się przełożyć na wzrost kosztów ponoszonych przez przedsiębiorców, a co za tym idzie na wzrost cen. Według BCC, wpływy z akcyzy w 2005 roku mają wzrosnąć o 13,5 proc.

Wątpliwości przedsiębiorców budzi możliwość wykonania prognozy wpływów z podatku PIT. Zgodnie z projektem, wpływy do budżetu z tego podatku w 2005 rok mają wzrosnąć o 6,1 proc.

BCC niepokoi się również, że w projekcie budżetu zapisano 2 mld zł pożyczki dla zakładów opieki zdrowotnej. "Wiadomo, że zoz-y nie będą w stanie spłacić tej pożyczki, więc to jest trochę taka wirtualna księgowość" - ocenił Goliszewski.

Według niego, projekt przyszłorocznego budżetu rozpatrywany w kontekście jednego roku można ocenić pozytywnie. Jednak w perspektywie lat następnych projekt może wpłynąć niekorzystnie na gospodarkę.

Budżet oszczędzi w przyszłym roku m.in. na odsunięciu na 2006 i 2007 rok waloryzacji rent i emerytur, "czyli już następny rząd i parlament będzie miał z tym zgryz" - uważa Goliszewski.

Przedsiębiorcy z BCC obawiają się także, iż w następnych latach mogą pojawić się problemy ze spłacaniem pożyczek, jakie w przyszłym roku będą zaciągać samorządy. Prawo zezwala samorządom na zaciąganie kredytów w bankach komercyjnych, przedsiębiorcy obawiają się, że spowoduje to lawinowy wzrost zadłużenia samorządów.

Według BCC, projekt budżetu zakłada zbyt niskie przychody z prywatyzacji, bo w wysokości 5,7 mld zł. "Liczymy, że minister skarbu Jacek Socha, będzie starał się przeprowadzić szybko prywatyzację spółek skarbu państwa, o ile nie zostanie zdominowany doktryną parlamentu, który przyjął uchwałę o przedstawianiu Sejmowi informacji o stanie prywatyzacji" - powiedział Goliszewski. Projekt budżetu zakłada, że wydatki w 2005 roku wyniosą 207,8 mld zł w porównaniu ze 199,9 mld zł w tym roku. W ujęciu do PKB będzie to 21,8 proc. PKB, wobec 22,6 proc. PKB w tym roku.

krf/ pwd/ bsb/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / BCC: Ograniczenie deficytu na 2005 r. odbywa się przez podwyższanie podatków