Berlusconi żąda ustalenia pułapu cen ropy

PAP
opublikowano: 13-07-2008, 21:32

Premier Włoch Silvio Berlusconi oświadczył w niedzielę, że kraje-konsumenci ropy naftowej powinny spotkać się w celu określenia maksymalnej ceny, jaką są gotowe płacić za ropę naftową.

Zdaniem Berlusconiego alternatywą byłaby konieczność wielkich inwestycji w energetykę nuklearną. Premier dodał, że jego propozycję takiego spotkania zaaprobował już szef rządu Wielkiej Brytanii Gordon Brown.

Berlusconi mówił o "wykładniczym" wzroście cen ropy i potępił jako "niesprawiedliwy" przepływ zasobów finansowych od konsumentów ropy do krajów, które ją wydobywają.

Włoski premier, który wypowiedział się po paryskim szczycie przywódców UE i państw basenu Morza Śródziemnego, nie ukrywał, że jego propozycja określenia nieprzekraczalnego pułapu cen ropy i przedstawienie rozwoju energetyki jądrowej jako jedynej alternatywy jest "groźbą" dla eksporterów tego surowca.

"Znajdujemy się dziś w sytuacji kryzysowej i myślę, że użycie tej groźby powinno doprowadzić do spadku cen ropy" - powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu