Bezrobocie w Korei Południowej najwyższe od niemal roku

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 11-01-2023, 12:53
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Grudniowy wzrost bezrobocia w południowokoreańskiej gospodarce zaskoczył skalą. Wzrosło ono do najwyższego poziomu od 11 miesięcy „napędzane” wyższymi stopami procentowymi, tragicznymi powodziami oraz niepewnością ekonomiczno-polityczną, informuje Reuters.

fot. Bloomberg

Zaprezentowane w środę dane Statistics Korea pokazały, że w ostatnim miesiącu 2022 r. stopa bezrobocia podskoczyła do 3,3 proc. z 2,9 proc. w listopadzie i była najwyższa od stycznia ub.r. Odczyt przebił oczekiwania rynku. Konsensus prognoz zakładał bowiem wzrost do 3,0 proc.

Sięgające 509 tys. tempo wzrostu liczby nowych miejsc pracy w grudniu co prawda przedłużyło do 22 miesięcy z rzędu serię zwyżek, jednak było najwolniejsze od 21 miesięcy.

W całym 2022 r. stopa bezrobocia spadła do 2,9 proc. z 3,7 proc. rok wcześniej, schodząc do najniższego pułapu od 2000 r. od kiedy tego typu dane są publikowane.

W raporcie podkreślono postępujący spadek nastrojów społecznych. Wysokie koszty kredytów, utrzymująca się wysoka inflacja i tragedie narodowe, podkopują optymizm konsumentów w mocny sposób rzutując na ograniczanie przez nich wydatków.

Prognoza tamtejszego ministerstwa finansów zakłada, że tegoroczna stopa bezrobocia prawdopodobnie wzrośnie, podczas gdy przyrost miejsc pracy znacznie się osłabi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane