Czytasz dzięki

Bilans funduszy znów ujemny

opublikowano: 13-10-2019, 22:00

We wrześniu TFI zanotowały odpływ netto w wysokości 0,65 mld zł, wynika z danych serwisu analizy.pl.

Siedem z dziewięciu miesięcy tego roku zakończyło się dla rodzimej branży zarządzania aktywami odpływem pieniędzy klientów. We wrześniu na ujemny bilans największy wpływ miała wypłata 0,4 mld zł z funduszu PZU SFIO Universum, utworzonego na potrzeby grupy PZU. To fundusz mieszany, dlatego miało to przemożny wpływ na wynik całej kategorii — w poprzednich miesiącach wycofano z tego rodzaju rozwiązań zwykle po kilkadziesiąt mln zł, we wrześniu było to natomiast aż 0,53 mld zł. Od początku roku odpływ netto to natomiast 912 mln zł (przy czym fundusze mieszane zagraniczne mają napływy, polskie — wysokie odpływy). Ten wynik to i tak niewiele w porównaniu z odpływami, jakie regularnie notują fundusze absolutnej stopy zwrotu. We wrześniu było to 315 mln zł netto, a od początku roku 2,1 mld zł. Niewiele lepiej jest w funduszach akcyjnych — bilans września to -257 mln zł, a trzech kwartałów -1,74 mld zł.

Pieniądze klientów płyną natomiast szerokim strumieniem do rozwiązań dłużnych, którym we wrześniu przybyło ponad 560 mln zł netto (3,5 mld zł od początku roku). Kapitał płynie głównie do funduszy o uniwersalnej strategii, i to zarówno do funduszy papierów krótko- i średnioterminowych (w tej grupie znajduje się większość dawnych funduszy gotówkowych), jak i uniwersalnych długoterminowych. W tym segmencie dwa fundusze pozyskały po ponad 100 mln zł: PKO Obligacji Długoterminowych oraz Generali Korona Dochodowy, podaje serwis analizy.pl.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane