‘Bioton znalazł się w trudnym punkcie’

Kamil Zatoński
opublikowano: 03-12-2008, 11:46

W raporcie z 25 listopada analitycy DM BZ WBK rekomendują sprzedaż walorów biotechnologicznej spółki. Ich cenę docelową na  koniec 2009 r. wyznaczyli na 0,20 zł.

Dziś o godz. 11.35 kurs Biotonu nie zmieniał się i wynosił 0,24 zł.

Specjaliści DM BZ WBK zwracają uwagę, że kryzys w sektorze finansowym ograniczył możliwości łatwego finansowania dla spółki. „Bioton znalazł się w trudnym punkcie na ścieżce swojego rozwoju” – uważają analitycy.

Ich zdaniem, wysoki poziom zadłużenia spółki w połączeniu z niespodziewanym załamaniem się możliwości sprzedażowych na głównych rynkach eksportowych (Rosji i Ukrainie) uwydatnił, iż Bioton przeinwestował w ostatnich latach i nieprędko będzie mu dane zebrać plony swoich inwestycji.

„Ostatnie wydarzenia na kluczowych rynkach eksportowych Biotonu nie pozwalają pozytywnie myśleć o wynikach firmy zarówno w perspektywie krótko- jak i średnioterminowej. Wkrótce po ujawnieniu tajemniczego przejęcia spółki Indar przez nieznany podmiot, w chwili obecnej wygląda na to, iż Rosja, tak jak i Ukraina, zyska status zaprzepaszczonej szansy. Duże przetargi w ramach systemu DLO, wcześniej zapowiadane jako główna szansa sprzedaży w Rosji, zostały w praktyce wstrzymane w tym roku. Interesującym jest fakt, iż rynek rosyjski, który miał się dynamicznie rozwijać, może skurczyć się w tym roku o blisko 10%” – zauważa Paweł Burzyński, analityk DM BZ WBK.

„Ponadto, izraelska szczepionka przeciw żółtaczce typu B jest zbyt dobra i potencjalnie zbyt droga by zdobyć szersze zainteresowanie w regionie Azji Pd-Wsch. W rezultacie, sprzedaż szczepionki będzie musiała zostać zrepozycjonowana na teren Europy Zachodniej, co oznacza skomplikowany, trwający ponad 3 lata, proces rejestracji, nie wspominając o dodatkowych kosztach. W efekcie, trzy z kluczowych czynników wzrostu straciły swój blask, przynajmniej na chwilę obecną” – dodaje specjalista.

Jego zdaniem, jeśli Jerzy Starak nie wspomoże giełdowej firmy, w przyszłym roku Biotonu zderzy się z koniecznością sprzedaży części aktywów, by zachować płynność.

Specjalista szacuje, że na koniec tego roku zadłużenie spółki sięgnie 465 mln zł, a wskaźnik długu netto do EBITDA wzrośnie do 10,2.

Paweł Burzyński oczekuje, że ten rok zakończy się dla spółki stratą netto na poziomie 42,5 mln zł. W przyszłym roku zysk ma wynieść niespełna 25 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu